مشاوره و روانشناسی ( چت كردن یك دختر با یك پسر )

آیا چت كردن یك دختر با یك پسر ایراد دارد با توجه به این كه این ارتباط تا آنجایى ادامه داشته باشد كه به وسیله تلفن هم با یكدیگر ارتباط برقرار كنند؟ از نظر دینى آیا براى ایجاد ارتباط بین یك دختر و یك پسر نامحرم از طریق چت دلیل یا توجیح منطقى وجود دارد؟ اگه وجود دارد توضیح دهید؟

از دو زاویه به جواب مى پردازیم:

1- فقهى و شرعى

ارتباط و گفتگو با نامحرم (مسلمان یا غیر مسلمان) در رابطه با مسائل درسى و معمولى چه از طریق عادى و چه از طریق اینترنت اگر حجاب كامل از طرف زن رعایت شود و قصد لذت در كار نبوده و موجب فتنه و فساد نشود اشكال ندارد.

همه مراجع (به جز بهجت و صافى): اگر ترس افتادن به حرام باشد، جایز نیست.

آیات عظام بهجت و صافى:

با توجه به اینكه در فرض یاد شده، چت با نامحرم در معرض فساد است، جایز نیست.

همه مراجع: در صورتى كه خوف فتنه و كشیده شدن به گناه وجود داشته باشد، جایز نیست.

نظر مراجع:

چت كردن و صحبت با نامحرم اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد.

تبصره:

البته اگر جنس مخالف زن جوان باشد، بهتر است گفت و گوى با او (هر چند بدون قصد لذت هم باشد)، ترك شود، زیرا چه بسا همین رابطه ساده كه در بسیارى از موارد نمى توانیم بگوییم شرعا حرام است، زمینه بسیارى از مشكلات روانى و اجتماعى و دینى را فراهم آورد.

معمولا اینگونه روابط از جهات بسیارى مضر و آسیب زا است و به شما آسیب مى رساند. مثلا نیروهایى كه نباید قبل از ازدواج در شما فعال شود، رافعال كرده است. مشكلى كه از این به بعد ممكن است وجود داشته باشد این است كه شما براى كنترل نفس با دشوارى بیشترى مواجه شوید و طرفین گاهى بعد از مدتى به هم وابسته و شاید دلبسته مى شوند.

2- از نگاه تربیتى و مفاسد ان

دوستى را با چه انگیزه دنبال مى كنید ازدواج و یا صرف ارتباط اگر صرف ارتباط و دوستى است بدون تردید خطر در كمین شما است و هر چه زودتر او را رها نمایید و اگر هدفتان ازدواج است دوستى قبل از ازواج راه شناخت نامزد و خواستگارو همسر آینده نیست. دیدن و مشاهده طرف مقابل و شناخت همدیگر براى ازدواج لازم است اما نباید از ابتدا به سراغ آخرین راه رفت ابتدا تحقیق و تفحص و بررسى از طریق خانواده وهمسایگان و دوستان و.... ودر آخرین مرحله دیدن و مشاهده و گفتگوى مستقیم. مهمترانكه هر صفتى را از راه خاص خود مى توان شناخت مثلا عدم ابتلا به بیماریهاى ژنتیكى و وراثتى همانند هموفیلى را با گفتكو مى توان فهمید؟ و یا اخلاق را از طریق مشاهده مى توان بدست آورد؟ پس كمى دقت و آنگاه عشق ورزى و عاشق شدن.

نكته دیگر انكه بعد از ملاقات و گفتگو چشم عقل انچنان كور و كر مى شود كه حتى صفات ظاهرى را نمى تواند بیبیند و چه بسا یك ادم زشت را انتخاب نمایید افزون براین كه این نوع ارتباطهاى دوستانه قبل از عقد معمولا با گناه همراه است وكمینگاهى است كه تا كنون خیلى افراد در آن غلطیده و هستى خود را باخته اند یعنى نه تنها زندگى مشترك آنها با شكست مواجه مى شود بلكه آبرو و حیثیت و هستى خود را مى بازند. كه خودتان به یك چشمه ى آن اشاره نمودید كه غیرتتان را به جوش آورد. شما چقدر خانواده او را مى شناسید؟ چه ضماتنى دارید همان گونه كه با شما طرح دوستى دارد با دیگرى نخواهد داشت؟ توجه دارید كه نمى خواهم كسى را متهم نمایم مى خواهم دقت شما را در مورد شریك زندگى و محرم راز دلتان بالا ببرم. لذا توصیه مى كنیم:

قبل از همه چیز ارتباطتان را با او قطع و اقدامات زیر را انجام دهید

1- ابتدا فرد مورد نظر را شناسایى نمایید

2- صفاتى كه همسر ایده ال و مورد نظرتان باید واجد انها باشد را لیست نمایید

3- صفات مورد نظر را در او احراز نمایید توجه دارید كه هر صفتى را از راه مناسب با خودش احراز مى شود اگر بگویم در همین امسال افراد كه بعد از دوستیهاى متمادى متوجه شدند همسرشان (یكى از طرفین) به برخى بیماریهاى نا علاج مبتلا بوده چند نفرتنها با ما مشاوره داشتند؟ پس شوخى نگیرید

4- اگر فرد مورد نظر صفات اساسى را واجد بودبه او بگویید اقدام به خواستگارى و.... نماید والا از نخ او خارج شوید و با خودتان كلنجار نروید و تمام سطوح ارتباط را با او قطع نمایید

5- عشق ورزى و دلدادگى بعد از احراز شرایط است و الا این نوع عشق ورزیها عاقبت خوشى نداشته در حالى كه شما ارتباطى همانند دو همسر را دارید و.... كه بعد از این دل بریدن هم مشكل میشود براى رسیدن به عشق پایدار همان گونه كه بیان شد عمل نمایید هر چند مشكل باشد چون ارزش دارد كه با احتیاط عمل نمایید

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

 (جامع المسائل، ج 1، س 1718).

دفتر: همه مراجع.

دفتر: آیات عظام بهجت و صافى.

سیستانى، سایت تبریزى، سایت دفتر: همه مراجع.

امام، استفتاءات، ج 3، نظر، س 52 بهجت، توضیح المسائل، م 1936 مكارم، استفتاءات، ج 1، س 819 تبریزى، استفتاءات، 1622 صافى، جامع الاحكام، ج 2، ص 1673 نورى، استفتاءات، ج 2، س 656 فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1718 خامنه‏اى، اجوبه‏الاستفتاءات، س 1145 دفتر وحید.

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی،
[ چهارشنبه 19 شهریور 1393 ] [ 11:40 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات