مشاوره و روانشناسی ( دوستم را به خانه مان دعوت كنم؟)

من یك دانشجو هستم. با هم اتاقى هایم دوست شده ام. حال یك نفر از آنها مى خواهد به شهر ما سفر كند. پدر و مادرم از هم طلاق گرفته اند. تمام خانواده ام با برادرم دعوایى هستند (همه با او رابطه كاملا سردى دارند.) حال با این تو ضیحات دوستم را به خانه مان دعوت كنم؟ چون من اصلا دوست ندارم او به این مسائل خانواده ما پى ببرد؟

انسان موجودى اجتماعى است كه نیازمند است با دیگر هم‏نوعان خود معاشرت داشته باشد.

لازمه اصلى معاشرت و ارتباط با دیگران، داشتن احساس دوستى و محبت در ارتباط با هم‏نوعان خویش به آنان است. بسیارى از افراد دوست دارند در اثر معاشرت با دیگران زندگى موفقى داشته باشند ولى به جهت ناآگاهى از چگونگى معاشرت و آداب آن و نیز رعایت نكردن آن آداب، توانایى برقرارى روابط مناسب و اسلامى را از دست مى‏دهند و به ناچار منزوى مى‏شوند.

روان شناسان یكى از نیازهاى اساسى و مهم آدمى را نیاز به محبت ذكر كرده اند. آدمى در هر سن و مرحله اى از حیات خویش به محبت احتیاج دارد و علاقه مند است كه دیگران او را دوست بدارند و به او مهر بورزند و خود نیز دیگران را دوست داشته و به آنها محبت كند.

در تعاریف مختلفى كه از بهداشت روانى ارائه شده به سازگارى با محیط اهمیت زیادى داده شده است. طبق این تعاریف شخصى كه بتواند با محیط خود (اعضاى خانواده، همكاران، همسایگان وبه طور كلى، اجتماع) خوب سازگار شود، از نظر بهداشت روانى بهنجار خواهد بود. همان طور كه میدانید این ساز گارى ها تنها در سایه برقرارى دوستى وصمیمیت قابل تحقق مى باشد. امام على (علیه السلام) در كلمات قصار، 12 مى فرماید:

اعجز الناس من عجز عن اكتساب الاخوان.

ناتوان ترین مردم كسى است كه از به دست آوردن دوستان ناتوان باشد.

یكى از چیز هایى كه در رسیدن به آرامش روانى در قالب دوستى با دیگران به ما كمك مى كند رعایت حد و مرز دوستى است.

امام صادق (ع) در بیاناتى گرانبها این حدود و حقوق را بیان فرموده، مى‏افزاید: مراعات این حدود، در هر كس بود (همه‏اش یا مقدارى) او دوست است، وگر نه نسبت دوستى وصداقت‏ به او نده.

اول: آنكه نهان و آشكار دوست، براى تو یكسان باشد.

دوم: آنكه زینت تو را زینت و آراستگى خودش ببیند وعیب و نقصان تو را عیب خویش بشمارد.

سوم: اگر به ریاست وثروت و پست و مقامى رسید، این پست وپول، رفتار او را نسبت‏به تو عوض نكند.

چهارم: اگر قدرت و توانگرى دارد، ازآنچه دارد نسبت‏به تو دریغ و مضایقه نكند.

پنجم: (كه جامع همه آنهاست) اینكه تو را در گرفتاریها، رها نكند و تنها نگذارد. (میزان الحكمه، ج 5، ص 310)

اما در مورد مساله مورد بحث شما باید نكاتى را درباره نحوه معاشرت با دوستانتان خدمتتان عرض كنیم.

الف: اگر دوستتان همه شرایط یك دوست خوب رادارد وشما نسبت به وى داراى اعتماد بود ه و در این زمینه ترسى ندارید وظیفه شما بسیار روشن خواهد بود.

ب: اگر به هر دلیلى نمى خواهید دوستتان از اسرار خانوادگى شما با خبر شوند لازم است با توجه به دو نكته به راهكا ر زیر عمل نمایید.

* اصل نیز این است كه هیچ لزومى ندارد دیگران از اسرار خانوادگى شما با خبر باشند.

* دوستان نیز داراى رتبه بندى هستند تا جایى كه شایسته مى نماید با یكسرى از افراد فقط در حد سلام و احوال پرسى و با دیگرى فقط در محیط كار و یا تحصیل رو ابط دوستانه و صمیمى برقرار كرد. اصلا هیج لزومى ندارد كه انسان با هر كسى آشنا شد او را به منزل خود دعوت نماید بلكه عقل حكم مى نماید براى هر دوستى محدوده اى در روابط میان فردى معین نماییم.

راهكار

به دلیل آنكه شما قادر نیستید شرایط خانوادگى خود را در فاصله زمانى كمى كه دارید به سامان سازید، توصیه مى شود براى آسودگى خاطر در روابط آیند ه با دوستتان با هر شیوه اى كه خود در اثر شناخت رفیقتان سراغ دارید او را از سفر به شهرتان منصرف نمایید. براى این كار مى توانید كارهاى زیر را انجام دهید.

1- وى را مجاب كنید زمانى را كه براى سفر به شهرتان در نظر گرفته با هم به یك سفر زیارتى و یا سیاحتى بروید.

2- زمانى را براى خانه رفتن انتخاب نمایید كه وى نتواند شما را در این سفر همراهى نماید.

3- با توجه به شرایط خاص خانوادگى خود سعى نمایید طورى به دوستانتان بفهمانید كه شما حداقل تا زمانى كه از خود زند گى مستقلى ندارید، مایل نیستید روابط دوستانه خود را به داخل منزل بكشانید.

* در پایان با امید به آنكه هر چه زودتر مشكلاتتان حل گردد، به شما پیشنهاد مى گردد با توجه به آنكه فرمودید مایل نیستید دیگران از وضعیت خانوادگى شما مطلع شوند، دوستى هاى خود را محدود به بیرون از منزل سازید و از اول آشنایى خود با دیگران آنها را متوجه روحیه خود در گزینش محدوه براى ارتباط با دیگران سازید.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی،
[ چهارشنبه 19 شهریور 1393 ] [ 11:52 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic