مشاوره و روانشناسی ( بهترین ساعت ها براى خواب )

بهترین ساعت ها براى خواب كدامند؟ لطفا برنامه اى براى خواب به بنده بدهید و جاى نماز شب را نیز قرار دهید.

در رابطه با خوابیدن و برنامه ‏ریزى براى خواب در طول شبانه روز، راهكارهایى را ارائه مى ‏كنیم كه با توجه به آن‏ها مى ‏توانید برنامه ‏اى عملى و مفید براى خواب خود طراحى نمایید.: 1- حتى الامكان وقت خوابتان را تنظیم كنید و سر وقت تعیین شده بخوابید. 2- حدود 6 الى 8 ساعت خواب براى شما لازم است كه 85 درصد آن ترجیحا باید شب باشد. 3- قبل از خواب چند دقیقه اى قدم بزنید تا راحت‏تر بخوابید. 4- براى بیدار شدن به موقع از ساعت زنگ دار استفاده كنید یا به دوستان سفارش كنید شما را بیدار كنند. 5- سعى كنید به هیچ وجه برنامه ى خوابتان را به هم نزنید. 6- دو ساعت قبل از خواب، از مصرف چاى، نسكافه و قهوه خود دارى كنید. 7- بعد از بیدار شدن از خواب، حدود نیم ساعت ورزش كنید. 8- قبل از خواب، به دستشویى بروید معده و مثانه ى خود را تخلیه كنید. 9- قبل از خواب، كم تر آب مصرف كنید. 10- شب ها غذاى سبك و كم مصرف كنید و به جاى آن صبحانه و ناهار را به اندازه ى لازم بخورید. 11- به خودتان تلقین كنید كه حتما به موقع بیدار مى شوید. 12- به نماز سر وقت اهمیت دهید و در مورد اهمیت نماز بیشتر مطالعه كنید.

بنا به آن چه در برخى از روایات از ائمه معصومین است در روز، خواب قیلوله كه خواب قبل از اذان ظهر مى باشد، مستحب است و زمان مناسبى است براى استراحت بدن و داراى فوائد فراوان مى‏ باشد. همچنین از سیره‏ ى ائمه معصومین (ع) استفاده مى ‏شود كه قسمت اول شب را مى‏ خوابیده ‏اند و قسمت آخر شب یعنى وقت سحر را بیدار بوده ‏اند.

همچنین خوابیدن بین‏ الطلوعین یعنى از اذان صبح تا طلوع خورشید مكروه است. خوابیدن بعد از عصر و نزدیك غروب آفتاب و بین نماز شب و نماز صبح نكوهش شده است. قابل ذكر است احیاء برخى شب‏هاى متبرك مانند شب‏هاى قدر در ماه رمضان تأكید فراوان شده است. بنابر این خوابیدن در این شب‏ها مذموم مى‏ باشد.

برخى از ذكرها و دعاهایى كه هنگام خواب در روایات وارد شده عبارت است از:

ا- خواندن سوره توحید 3 بار و یا 11 بار

2- گفتن تسبیحات حضرت فاطمه- ع-

3- خواندن آیه الكرسى

4- خواند سوره كافرون

براى این كه انسان در هنگام خواب هم غافل از خداوند نباشد، راه‏هایى توصیه شده است كه برخى از آنها عبارتند از: 1- با وضو خوابیدن، 2- رو به قبله خوابیدن، 3- دعاهایى كه هنگام خواب مستحب است خوانده شوند مثل خواندن سه مرتبه سوره اخلاص یا خواندن آیه‏ الكرسى یا خواندن تسبیحات حضرت زهرا، 4- از همه مهم‏تر كنترل اعمال و افكار در طول روز زیرا تخیلات و مشغولیت‏ هاى ذهن آدمى در طول روز تأثیر مستقیم و فراوان بر روح هنگام خواب دارد، به طورى كه حتى بسیارى از خواب‏ها كه انسانها مى ‏بینند ناشى از ذهنیت‏ ها و فعالیت‏ هاى طول روز آنها است. براى آگاهى بیشتر ر. ك: حاشیه مفاتیح‏ الجنان، آداب خواب. هر اندازه انسان در بیدارى خداى گونه ‏تر باشد و از چنگ شیطان و دام ‏هاى فكرى خیالى وعملى او بگریزد در خواب نیز از دستبرد او دورتر است. قرائت آیه 11 سوره مجادله در این زمینه توصیه شده است.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی،
[ پنجشنبه 20 شهریور 1393 ] [ 12:37 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic