مشاوره و روانشناسی ( چگونه آرام صحبت كنم )

مى خواستم بدانم كه چگونه آرام صحبت كنم و این قدر تند و سریع صحبت نكنم تا هیچ كس نفهمد؟

باید بگوییم كه انسانها بخش زیادى از تعاملات خود را با گفتگو انجام مى دهند. این نشان مى دهد كه بخش زیادى از شخصیت اجتماعى هرفرد، تحت تاثیر قالب و محتواى گفتار است. لذا حساسییت بجاى شما را ارج مى نهیم.

در مورد طرز گفتار، مى توانییم بگوییم گاهى مردم به علت هیجان یا عصبانیت، سریع صحبت كرده و كمتر گوش مى‏ كنند، گاهى كسانى به پر حرفى عادت كرده اند. احساس مى كنند حرفهاى زیادى دارند كه باید بیان كنند، لذا بر سرعت تكلم مى افزایند تا بتوانند همه آنچه مى خواهند، بگویند در حالیكه ممكن است دیگران را ناراحت كنند و گاه تند صحبت كردن یك عادت است كه تنها با جایگزینى عادت مناسب مى ‏توان آن را كنترل كرد.

اگر سرعت بیان شما بیشتر در حالات هیجانى مانند اضطراب یا عصبانیت، رخ مى دهد، ابتدا باید علت هیجان را بشناسید و با رفع آن به آرامش در بیان برسید. اما اگر احساس مى كنید كه حرفهاى زیادى براى گفتن دارید و باید همه آنها را در یك دیدار با مخاطب بیان كنید، خوب است بدانید غالب مردم از پرگویى گوینده میرنجند. ضمن اینكه به مخاطب این اجازه را نمى دهید تا با درك حرفهاى شما، به منظورتان بدرستى پى ببرد. او ناخودآگاه تصور مى كند شما فقط در پى تخلیه خود هستید و به توان ادراكى او اهمیت نمى دهید و این شخصیت اجتماعى خوبى از شما به نمایش نمى گذارد.

عادات ما حاصل مجموعه اى از رفتارهاست پس با مجموعه اى از رفتارهاى جدید مى توان عادت جدیدى بوجود آورد. براى این منظور به برنامه پیشنهادى زیر عمل كنید: 1- یك صفحه كتاب ساده را از رو بخوانید و وقت بگیرید، 2- بار دوم همان صفحه را خوانده، سعى كنید شمرده و آرام بخوانید، این كار را 10 مرتبه تكرار و در هر مرتبه وقت گرفته و سعى كنید هر بارمقدار زمان را افزایش دهید، 3- این تمرین را به صورت گفتارى، ولو در تنهایى انجام دهید، 4- مدت 2 ماه این تمرین‏ها را انجام داده و همواره در موقع حرف‏زدن به آن توجه داشته باشید، 5- پس از گذشت این مدت نتیجه را براى خود تست كنید، مسلما نتیجه مثبت خواهد بود، بسته به میزان مطلوب خود مى ‏توانید تمرین ‏ها را اضافه و یا كاهش دهید تا به وضعیت متعادل برسید.

توصیه دیگرى كه میتوانیم تقدییم شما كنیم این است كه اوقاتى را براى گوش دادن به صحبت هاى اشخاص دیگرى كه آرام و با طمأنینه صحبت مى كنند، صرف نمایید. براى این كار گوش دادن به نوار صحبت بعضى از اشخاصى كه در رادیو یا تلویزیون خیلى آرام و شمرده حرف مى زنند و ترجیحا مورد علاقه شما هستند، مناسب است. این زحمت به شما ایده اى مى دهد كه اگر عادت به صحبت كردن خیلى تند و سریع دارید، به گونه اى سرعت صحبت خودتان را كاهش دهید و آرام تر و شمرده تر صحبت نمایید.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی،
[ پنجشنبه 20 شهریور 1393 ] [ 12:49 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic