مشاوره و روانشناسی ( وضع اختلاط دختر و پسر را من نمى توانم تحمل كنم )

من امسال اگر بخواهم بروم دانشگاه واقعا مانده ام چه كنم وضع اختلاط دختر و پسر را من نمى توانم تحمل كنم واقعا برایم سخت است. شرایط ازدواج هم ندارم چه كنم؟

برادر عزیز، اختلاط دختر و پسر و گناهان ناشى از آن مى تواند دین و دنیاى انسان را تباه كند. بنابراین به شما كه نگران وضعیت خود هستید در این باره حق مى دهیم. با این حال اگر با بینش كافى و با عزم راسخ مبنى بر مقاومت در مقابل گناه وارد دانشگاه شوید مى توانید با طهارت و پاكى آن را پشت سر بگذرانید. توصیه هاى زیر مى تواند شما را در این را ه بسیار كمك كند. آن ها را به خاطر داشته باشید و به كار بندید:

1- از افراد بد و آلوده به گناه برحذر باشید و با افراد مومن و متدین معاشرت كنید. دوستان خوبى براى خود برگزینید.

2- هرگز در خواندن نماز خود كوتاهى نكنید. تا حد امكان، آن را در مسجد و با جماعت به جا بیاورید.

3- هر روز مقدارى قرآن بخوانید و در معانى آن تدبر كنید.

4- با مراكز مذهبى دانشگاه مثل بسیج، كانون قران و عترت، و... ارتباط نزدیك داشته باشید.

5- خود را از مجالس مذهبى و مجالس دعا، مانند دعاى كمیل، دعاى ندبه، و زیارت عاشورا كه معمولا در دانشگاه ها برگزار مى شود جدا نكنید.

7- خود را از مكان هاى آلوده به گناه دور نگه دارید. در محوطه دانشگاه كه دختران نامحرم بدحجاب در حال عبور و مرور هستند توقف نكنید.

نكته دیگر این كه شما نباید ازدواج را براى خود زیاد سخت بگیرید. براى آن كه به گناه نیفتید مى توانید دخترى را براى خود عقد كنید و با توفق دو طرف، زمان عروسى را تا پایان دوران دانشگاه و یافتن یك شغل مناسب به تأخیر بیندازید. با این كار، خود را در مقابل گناه مصون ساخته اید. پس اگر دیدید نمى توانید خود را كنترل كنید خجالت را كنار بگذارید و در این باره با والدین خود صحبت كنید.

و اگر چنان چه هیچ كدام از راهكارهاى ارائه شده براى شما سودى نبخشید و خود را در معرض آلودگى به گناه دیدید و براى خلاصى از گناه راهى جز رها كردن دانشگاه نداشتید، این كار را بكنید. به یقین خداوند راه دیگرى براى پیشرفت و تأمین معیشت زندگى براى شما فراهم خواهد ساخت. چنان كه خدا در قرآن كریم مى فرماید: «و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب» (سوره طلاق، آیه 2 و 3) یعنى: هر كس تقواى الهى پیشه كند خداوند برایش محل خروج از مشكلات قرار مى دهد و او را از جاى كه گمان ندارد روزى مى دهد.

در زندگى، آن چه باید براى ما مهم تر از هر چیزى باشد حفظ پاكى و پاكدامنى است و اگر در این راه با خدا معامله كنیم و از نفع دنیوى به خاطر خدا بگذریم، به یقین ضرر نخواهیم كرد. موفق باشید.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی،
[ پنجشنبه 20 شهریور 1393 ] [ 01:09 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات