پاسخ به شبهات ( سجده پیامبر صلی الله بر تربت کربلا )

آیا پیامبر صلى الله علیه و آله بر تربت كربلا سجده كرده است؟

بارزترین مظاهر بندگى، سجده بر خاك پاك است، شیوه‏اى كه پیامبر آن را به مسلمانان آموزش داد و فرمود:

«جُعِلَتْ لِیَ الْأَرْضُ مَسْجِداً وَ طَهُوراً».

بنابراین، خاك از نظر این حدیث دو ویژگى دارد:

1. باید پیشانى را بر آن نهاد 2. در صورت نبودن آب، تیمم بر خاك جایگزین وضو و غسل است.

متأسفانه این دستور پیامبر سال‏ ها است كه از مساجد اهل سنت برچیده شده است. در حالى كه در گذشته به خاطر نبودن امكانات مالى، بر حصیر یا بر زمین سجده مى‏كردند، ولى امكانات مالى سبب شد كه همه مساجد مفروش گردید و این سنت رسول خدا صلى الله علیه و آله از میان رفت.

شیعه معتقد است باید به هنگام نماز، بر زمین یا چیزى كه از زمین مى ‏روید، سجده كرد و در این مورد، دلایلى دارند كه مى ‏توانید مشروح آن را در كتاب‏ «الانصاف فى مسائل دام فیها الخلاف» بخوانید.

ولى در عین حال، از نظر روایات، سجده بر تربت كربلا فضیلت‏ بیشترى دارد و این نه به خاطر آن است كه براى حسین سجده مى ‏كنیم، بلكه سجده براى خداست و تربت (خاك حسینى) به اصطلاح فقهى «مسجود علیه» (محل سجدگاه) است و این كارى مستحبى است نه واجب، و نكته آن این است كه این خاك، با خون بزرگترین سرداران اسلام، كه پایه‏ هاى حكومت امویان را متزلزل ساخت، عجین گشته است.

سجده بر این تربت، یادآور جانبازى‏ ها و فداكارى ‏هاى آن حضرت و 72 تن از شهیدان راه خداست كه مرگ سرخ را بر زندگى مذلّت بار ترجیح دادند و امّا این‏كه پیامبر صلى الله علیه و آله بر تربت حسین سجده نكرد- اگر صحیح باشد- براى این است كه هنوز در آن زمان ملاك سجده وجود نداشت؛ زیرا هنوز این خاك به خون حسین علیه السلام آغشته و متبرّك نشده بود.

باید در نظر داشت كه شیوه و سیره بزرگان همواره این بوده كه بر خاك مكان‏ هاى متبرك سجده كنند.

مسروق بن اجدع (متوفاى 62 هجرى) كه از تابعان است، هنگام سفر خشتى از مدینه همراه مى ‏برد و بر آن سجده مى‏ كرد.

گذشته از این‏ها، سجده بر تربت پاك، در خانه‏ ها، مسافرخانه ‏ها و مكان‏هاى دیگر، چندان آسان نیست و لذا شیعیان تربت پاكى، از پاك‏ترین خاك‏هاى جهان را به صورت جامد درآورده و همراه خود مى‏برند تا عمل به حكم الهى در همه‏ جا آسان شود.

اكنون اگر قرار باشد، در این مورد جوابى نقضى بگوییم، از شما مى ‏پرسیم: آیا پیامبر صلى الله علیه و آله بر این فرش‏هاى گران قیمت، كه در مساجد انداخته‏ اید و بر آن‏ها سجده مى‏ كنید، سجده كرده است؟ البته نا گفته نماند كه او بر سنگ‏ریزه‏ هاى مسجد و گاه بر حصیر سجده مى‏ كرد.

شگفت اینجاست كه پیامبر صلى الله علیه و آله اصرار مى ‏ورزید انسان بر خاك سجده كند و حتى كسانى كه بر غیر خاك سجده مى‏ كردند، مانع را از زیر پیشانى آنان مى ‏كشید و مى ‏فرمود: «پیشانى خود را به زمین بچسبان».

و روایت با این مضمون، بسیار است، بیش از آن كه بتوان در اینجا نقل كرد.

امروزه اصرار بر این است كه بر فرش‏هاى گران قیمت سجده شود.

باید گفت اكنون زمانى است كه سنت‏ها بدعت و بدعت‏ها سنت شده است!

در پایان شایسته یادآورى است كه امّ سلمه مى‏ گوید: پیامبرخدا صلى الله علیه و آله در حالى كه اشك مى ‏ریخت فرمود:

«أتانی جبرئیل بالتربة التی یقتل علیها الحسین، فهی التی أقلّب فی كفی».

«این تربتى را كه در دست من است، جبرئیل آورد و گفت: حسین در آن نقطه كشته مى ‏شود.»

پاسخ جوان شیعى به پرسشهاى وهابیان  صفحة 98    موضوع: پاسخ به شبهات، برچسب ها: پاسخ به شبهات ( سجده پیامبر صلی الله بر تربت کربلا )،
[ دوشنبه 31 شهریور 1393 ] [ 06:21 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic