شیطان شناسی ( دلیل خوش بختى آدم و بدبختى شیطان )

 چند چیز باعث خوش بختى حضرت آدم علیه السلام شد، و همان ها باعث بدبختى و بیچارگى شیطان ملعون گردید .  محمد دورى نقل مى كند: علت بدبختى و بدفرجامى شیطان پنج چیز است ، در حالى كه همان ها باعث خوش بختى حضرت آدم علیه السلام شد. و آنها عبارت اند از :

1 - آدم علیه السلام وقتى از درخت ممنوع شده خورد و با خدا مخالفت كرد، بعد از آن كه متوجه خلافت خود شد اقرار و اعتراف كرد به این كه او و همسرش اشتباه كردند. و به خدا عرض كردندربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفر لنا و ترحمنا، لنكونن من الخاسرین ؛ خداوندا! ما (دو نفر) بر خود ظلم و ستم كردیم .  اگر (لطف و بزرگوارى ) تو ما را نبخشد و بر ما رحم نكنى ، هر آینه زیان كار خواهیم بود .

 

 

 

 

 

اما شیطان به گناهان خود اعتراف نكرد و خود را مجرم و خلاف كار ندانست و همین باعث بى چارگى او شد .

2 - آدم بعد از آن كه خلاف كرد و متوجه آن شد، در برابر خداى خود، پشیمان گشت و با عجز و التماس عذر خواهى كرد و گفت :

رب انى ظلمت نفسى انك من الغافرین ؛

خدایا، بر خود ظلم كردم ، پس مرا بیامرز و از تقصیرم بگذر. به درستى كه تو از بخشندگى - و جز تو بخشنده تر كسى را سراغ ندارم .

ولى شیطان چون خود را بى گناه مى دانست پشیمان نشد و از خداوند بزرگ عذر نخواست .


3 - آدم علیه السلام در برابر ترك اولى كه مرتكب شده بود، خویشتن را سرزنش كرد و گفت : خداوندا! من از برگشتگان هستم . اما شیطان خود را در برابر خلاف هایى كه كرده بود، سرزنش نكرد و چون خود را محق مى دانست ، گفت :

خلقتنى من نار و خلقته من طین ؛

مرا از آش آفریدى و آدم را از خاك و گل پس من بر او سجده نكردم .

4 - آدم وقتى پرونده خود را سیاه یافت ، به فكر افتاد كه آن را جبران كند و به حالت اول برگرداند؛ از این رو زود توبه كرد و با شكسته نفسى در برابر خالق خود عرض كرد :

رب اغفرلى انك خیر الغافرین ؛ رب فارحمنى انك خیر الراحمین ؛ رب فتب على انك انت التواب الرحیم ؛

خدایا! مرا ببخش ؛ زیرا تو بهترین بخشندگانى ، خدایا! به من رحم كن ، چون تو بهترین رحم كنندگانى ؛ خدایا! توبه مرا قبول كن ؛ به درستى كه تو بسیار آمرزنده اى .

5 - آدم در حالى كه خلاف مرتكب شده بود، و طبق گفته خدا كه مى فرماید: از رحمت خدا ماءیوس نشوید: ناامید نشد و دویست سال در زمین گریه كرد تا خدا توبه اش را پذیرفت ولى شیطان بعد از گناه خویش از رحمت خدا ناامید شد. و همین یاءس و ناامیدى بزرگترین گناهى بود كه او مرتكب شد. قرآن مى فرماید :

لاتایئسوا من روح الله انه لا یایئس من روح الله الا القوم الكافرین ؛

از رحمت خدا نومید نباشید؛ چون كسى از رحمت خدا ماءیوس نمى شود مگر كافران .

 از این رو بود كه خداوند از روح خود در پیكر آدم دمید و او را خلیفه خویش ‍ ساخت . در مقابل آدم شیطان بدكردار حاضر نشد كه از پیشگاه با عظمت الهى عذرخواهى كند به جاى آن ، مقابل خداى خود ایستاد و قسم خورد كه تا مى تواند و قدرت دارد گناه و مخالفت كند .

شیطان در کمین گاه صفحة 98

موضوع: شیطان شناسی، برچسب ها: شیطان شناسی ( دلیل خوش بختى آدم و بدبختى شیطان )،
[ یکشنبه 6 مهر 1393 ] [ 06:44 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic