عزاداری و گریه زیاد ائمه برای امام حسین

ائمه برای سید الشهداء بسیار عزاداری و گریه میکردند؛ آیا این کار با صبر در برابر مصیبت ها منافات ندارد؟!

عزاداری ائمه برای امام حسین علت های مختلفی داشته است. از جمله :

1 - گریه ی عاطفی

قلب مردان خدا كانون عواطف است و جاى تعجب نیست كه در مصیبت و فراق عزیزان، اشكهایشان همچون سیلاب جارى شود. این یك امر عاطفى است؛ مهم آن است كه كنترل خویشتن را از دست ندهند یعنى سخن و حركتى بر خلاف رضاى خدا نگویند و نكنند .

ادامه مطلب

هنگامى كه پیامبر اكرم بر مرگ فرزندش ابراهیم اشك مى ‏ریخت به ایشان گفتند كه شما ما را از گریه كردن نهى كردید، اما خود شما اشك مى ‏ریزید؟!

پیامبر در جواب فرمودند :

تدمع العین و یحزن القلب و لا نقول ما یسخط الرب‏

چشم مى ‏گرید و قلب اندوهناك مى‏ شود ولى چیزى كه خدا را به خشم آورد نمى ‏گویم.

و در جاى دیگر مى‏ خوانیم که فرمود: لیس هذا بكاء ان هذا رحمة

این، گریه نیست بلکه این، رحمت است.

امام رضا به یکی از اصحاب خود چنین می فرمایند: «به خاطر گریه ی فراوان ما اهل بیت بر امام حسین چشمان ما زخم شده و دل هایمان سوخته است و اشک چشم ما روان است.»

این مطالب اشاره به این دارد که در سینه ی انسان، قلب است، نه سنگ و طبیعى است كه در برابر مسائل عاطفى واكنش نشان مى‏ دهد و ساده‏ ترین واكنش آن، جاری شدن اشك از چشم است. این عیب نیست بلکه حُسن است؛ عیب آن است كه انسان سخنی بگوید كه خدا را به غضب آورد.

2 - زنده نگه داشتن قیام کربلا

در عزای سید الشهدا کسی به قضای الهی اعتراض نمی کند، بلکه اعتراض به عمل گروهی است که خود را مسلمان نامیدند و خلیفة پیامبر معرفی کردند ولی جگر گوشه ی پیامبر را به بدترین وضع به شهادت رساندند .

زنده نگه داشتن نهضت عاشورا موجب زنده نگه‏داشتن مكتب قیام در برابر طاغوت‏ها و تربیت كننده ی روح حماسه و ایثار است. عزادارى اهل بیت و سفارش آنها به برپایی مراسم عزا برای امام حسین موجب احیاى فرهنگ عاشورا می شود .

همین مسأله موجب نفوذ ناپذیرى شیعیان از تأثیرات و انحرافات دشمنان مى‏گردد و مكتب را همچنان سالم نگه مى ‏دارد و تحریفات را به حداقل مى‏ رساند .

از همین‏ روست كه استعمارگران براى نابودى ملل اسلامى مى‏ كوشند رابطه آنان را با تاریخ و حادثه ی عاشورا قطع نمایند تا با ایجاد این خلأ، زمینه القاى فرهنگ خود را فراهم آورند .

امام خمینی (قدس سره) مى ‏فرمایند: روضه ی سیّد الشهداء براى حفظ مكتب سیّد الشهداء است؛ حرف سیّد الشهداء حرف روز است؛ همیشه حرف روز است؛ اصلاً حرف روز را سیّد الشهداء آورده است و سیّد الشهداء را این گریه حفظ كرده است، مكتبش را این مصیبت‏ها و داد و قال ‏ها حفظ  كرده است .

عطش عشق ( پاسخ به شبهات محرم و عزاداری ) روح الله زال و حسین جمالی صفحة 83

موضوع: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری، برچسب ها: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری ( عزاداری و گریه زیاد ائمه برای امام حسین )،
[ شنبه 24 شهریور 1397 ] [ 09:00 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات