ناراحتی های روحی و روانی با عزاداری و گریه بر امام حسین علیه السلام

آیا برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین علیه السلام موجب ناراحتی های روحی و روانی و ایجاد کسالت در شیعیان نمی شود ؟

عزادران امام حسین با حضور در مراسم عزاداری آن حضرت در واقع خویشتن را مصیبت زده و داغدار حادثة عاشورا می یابند. البته عزاداری امام حسینگرچه به گونه ای است که شرکت کنندگان در آن غمبار و گریان می شوند، اما این گونه مراسم تأثیرات روانی بسیار مطلوبی بر روی آنها بر جای میگذارد .

ادامه مطلب


بی گمان شرکت کنندگان در عزاداری امام حسین آرامشی ویژه و لذتی خاص را احساس می کنند و اگر غمی بر چهرة آنان می نشیند غمی متفاوت با غم و غصه های زندگی روزمره است؛ غم معنویت، غم آخرت و غم مظلومیت است؛ غمی است که منشأ حرکت است و روحیة افراد را افزایش می دهد نه کاهش؛ بلکه در مواردی نقش درمانی ایفا می کند و به زندگی نشاط می بخشد .

از این رو کسانی که حضور در مجالس عزاداری امام حسین را تجربه کرده اند از تکرار و استمرار آن دل زده نمی شوند، در حالی که بی گمان در هیچ مجلس یادبود و بزرگداشت دیگری وضع به این گونه نیست. علت این مطلب را باید در مهر و محبت به امام حسین جستجو کرد .

آری، عزاداران امام حسین بر اساس پیوند عمیق عاطفی، هر ساله مراسم عزای حسینی را با شکوه تر از قبل برگزار می کنند و این تجلّی کلام رسول خدا  است که می فرمایند :

إن لقتل الحسین حرارة فی قلوب المؤمنین لاتبرد أبدا

برای شهادت امام حسین در دل های مؤمنان حرارتی است که هرگز سرد و خاموش نمی گردد .

البته این عزاداری ها هرگز به جنبة عاطفی محدود نبوده است و آثار مثبت دیگری نیز دارد .

عطش عشق ( پاسخ به شبهات محرم و عزاداری ) روح الله زال و حسین جمالی صفحة 75

موضوع: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری، برچسب ها: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری ( ناراحتی های روحی و روانی با عزاداری و گریه بر امام حسین )،
[ شنبه 24 شهریور 1397 ] [ 02:15 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات