فایده عزاداری برای امام حسین علیه السلام

امام حسین قرن ها قبل به شهادت رسیده اند؛ اینکه امروزه برای ایشان عزاداری می کنیم چه فایده ای دارد؟!

عزاداری برای امام حسین برای مردم جامعه در هر زمانی که باشد آثار و فوایدی دارد که به مهمترین آنها اشاره می شود :

الف) زنده نگاه داشتن نهضت عاشورا

عزاداری برای امام حسین سبب شده است تا یاد، نام و پیام‌های نهضت عاشورا زنده و جاوید بماند و آموزه‌ های آن به همه ی بشریت انتقال یابد. از این طریق، همه ی مردم در طول تاریخ، با ستم ستیزی، آزادگی، شهادت طلبی، ایثار و حقیقت جویی آشنا شده اند. در این باره سخن یك نویسنده ی غربی بسیار جالب توجه است :

ادامه مطلب


اگر مورخان ما حقیقت این روز (عاشورا) را می دانستند و درك می كردند كه عاشورا چه روزی است، این عزاداری را مجنونانه نمی پنداشتند، زیرا پیروان حسینی به واسطة عزاداری حسینی می دانند كه پستی و زیر دستی و استعمار و استثمار را نباید قبول كرد زیرا شعار رهبر و آقای آنها، تن ندادن به زیر بار ظلم و ستم بود .

ب) ایجاد پیوند عمیق عاطفی با امام حسین

عزاداران حسینی با شركت در مراسم عزای امام حسین با شخصیت و عظمت روحی آن حضرت آشنا می شوند و ایشان را انسانی كامل می یابند كه دارای صفات پسندیده ی صبر، وفا، استقامت و از خود گذشتگی است. مهم تر اینكه عزاداران به یاد مظلومیت و مصیبت ایشان به سوگ می نشینند، می گریند، و بر سر و سینه می زنند، و از این طریق، شناخت خود را نسبت به امام حسین با پیوندی عاطفی استحكام می بخشند؛ از طرفی دیگر عزاداران، با دشمنان امام حسین و یزید و یزیدیان نیز آشنا می شوند، و نسبت به آنان عمیقاً نفرت پیدا می كنند .

ج) تعلیم معارف دینی

مجالس عزاداری امام حسین فرصتی بسیار ارزشمند به دست می دهد تا واعظان و عالمان دینی به بیان احكام و مباحث شرعی، اخلاقی و اعتقادی بپردازند و عزاداران حسینی را با معارف دینی آشنا كنند .

بر این اساس، همان گونه كه در محرم سال 61 هجری، امام حسین برای احیای دین قیام كرد، مراسم عزاداری ایشان نیز در طول تاریخ زمینه ای شد برای احیای دین و ترویج معارف دینی .

د) ایجاد معنویّت در جامعه

شركت در عزاداری امام حسین آرامش و لذت خاصی به عزاداران می بخشد. در واقع این آرامش، ناشی از فضای ویژه ای است كه در مجالس عزای حسینی به وجود می آید. در این مجالس، سخن از دیانت، حقیقت و مظلومیت، با اشك و سوز همراه می شود و جان‌های خسته از زندگی‌های روزمره را دگرگون می كند. در نتیجه عزاداران احساس پاكی، سبكباری، لطافت و معنویت می كنند كه این حالات، خود می تواند بیانگر نوعی از تزكیه و پالایش روحی باشد و با شركت در مجالس عزای حسینی به دست می آید. البته سزاوار است كه عزاداران در خارج از مجالس عزا نیز مراقب اعمال خود باشند تا رشد معنوی آنان کاهش نیابد .

این چهار مورد، تنها برخی از مهمترین آثار عزاداری برای امام حسین است .

امام خمینی (ره) در اهمیت عزاداری برای سید الشهداء چنین می فرماید :

روضه ی سید الشهداء برای حفظ مكتب سید الشهداء است. آن كسانی كه می گویند روضه ی سید الشهدا را نخوانید، اصلا نمی فهمند مكتب سید الشهدا چه بوده و نمی دانند یعنی چه؟! این گریه‌ها و این روضه ها، این مكتب را حفظ كرده است...

عطش عشق ( پاسخ به شبهات محرم و عزاداری ) روح الله زال و حسین جمالی صفحة 69

موضوع: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری، برچسب ها: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری ( فایده عزاداری برای امام حسین علیه السلام )،
[ جمعه 23 شهریور 1397 ] [ 04:00 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات