چرا امام حسین(ع) در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران بیاید

چرا امام حسین(ع) در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران بیاید و چرا از نیروهای غیبی استفاده نکردند تا پیروز شوند؟!

مسلّم است که دعای حضرت نه تنها در مورد باریدن باران، مستجاب می گردید بلکه اگر ایشان برای پیروزی و نصرت خویش نیز دعا می کردند، قطعا مستجاب می شد، اما پیامبران و امامان معصوم(ع) ملزم بودند که در تمام کارها و زندگی روزمره ی خود از ابزار و اسباب عادی استفاده کنند .

آنها در برخورد با دوستان، دشمنان، رفع حوایج زندگی و ... از علمی که عادی به دست آمده استفاده می کردند و دست به اعجاز و کار خارق العاده نمی زدند مگر در موارد مخصوص و به اذن الهی که مصلحت دین خداوند و هدایت مردم در آن بود .

ادامه مطلب

امام حسین(ع) قدرت داشتند به وسیله اعجاز، دشمنان خود را در یک لحظه به کام نیستی ببرند و نیز می توانستند از زمین چشمه ی گوارا بجوشانند و یا از آسمان باران ببارانند (با اذن خدا) و خود و اصحابش را سیراب نمایند، ولی این کار را نکردند؛ چون بنای الهی بر این نبود که در حادثه ی کربلا از راه معجزه پیروز شوند .

اگر بنا باشد ائمه معصومین(ع) همیشه از نیروهای غیبی استفاده کنند و با دیگران برخورد نمایند و حوایج خود را برآورده کنند، دیگر این مقامِ با ارزشی محسوب نمی شد و نمی توانستند الگوی ما باشند. آنها با زحمت بسیار و تلاش و کار، زندگی خود را فراهم می کردند و بر مشکلات چیره میشدند .

زندگی ائمه معصومین(ع) از تمام مردم، سخت تر و مشکل تر بود و رنج های بی شماری را در راه رسیدن به خدا و زندگی جاودانه تحمل کردند .

هر که در این بزم مقرب تر است                جام بلا بیشتـرش می دهند

لذا بنای امام حسین(ع) بر این بود كه در ماجرای عاشورا اسباب غیر عادی را به کار نگیرند. این کار سبب شد کسانی که قادر به استفاده از اسباب غیر عادی نیستند وظیفه ی خود را در برابر ظلم وستم بدانند .

به همین دلیل آن حضرت در ماجرای عاشورا درخواست فرشتگان و جنّیان را برای یاری، رد نموده و تمام کارها را به مشیت الهی واگذار کردند .

عطش عشق ( پاسخ به شبهات محرم و عزاداری ) روح الله زال و حسین جمالی صفحة 47

موضوع: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری، برچسب ها: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری ( چرا امام حسین(ع) در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران بیاید )،
[ شنبه 24 شهریور 1397 ] [ 08:00 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات