آیا نبرد امام حسین علیه السلام با سپاهیان یزید ، خودکشی نبود ؟

با توجه به تعداد کم یاران امام حسین و تعداد بسیار زیاد سپاهیان یزید، آیا وارد چنین نبردی شدن خودکشی نبود؟!

در اینکه انسان نباید بدون جهت، جان خود را به خطر بیاندازد شکی نیست. قرآن کریم می فرماید: «ولاتلقوا بایدیکم الی التهلکه»1 خودتان را با دستان خودتان به هلاکت نیاندازید .

مسلم است که اگر کسی خود را از بالای بام، پایین بیاندازد هر چند مشکلات زیادی داشته باشد امری حرام است. این به خاطر ارزشی والایی است که اسلام برای جان انسان قائل است. اما هدف اصلی قیام امام حسین امر به معروف و نهی از منکر بود. امر به معروف و نهی از منکر دو نوع است :

1- گاهی موضوع امر به معروف و نهی از منکر، موضوع کوچکی است. مثلا کسی کوچه را کثیف می کند. در اینجا باید او را ارشاد کرد و به او گفت که این کار صحیح نیست. حال اگر شما برای نهی از منکر کردن در چنین مسئله ای بدانید او یک فحش ناموسی به شما می دهد در این صورت این کار، آنقدر ارزش ندارد که شما یک فحش ناموسی بشنوید.

ادامه مطلب


2- گاهی موضوع امر به معروف، موضوعی است که اسلام برای آن اهمیتی بالاتر از جان و مال حیثیّت انسان قائل است. مثلا وقتی قرآن به خطر افتد یا مسئله ای نظیر وحدت اسلامی در خطر باشد قطعا در اینجا ارزش امر به معروف و نهی از منکر بیشتر از جان انسان است.

قیام امام حسین از نوع دوم است. ایشان در چنین جریانی ثابت کردند که به خاطر امر به معروف و نهی از منکر می توان جان داد، عزیزان داد، مال و ثروت داد و ملامت مردم را خرید. معنای نهضت حسینی این است که امر به معروف و نهی از منکر آنقدر بالاست که تا این حد در راه آن می توان فداکاری کرد.

آری! در مسائل مهم اسلامی، هیچ امر محترمی حتی جان نمی تواند با امر به معروف و نهی از منکر برابری کند و جلوی آن را بگیرد.

عطش عشق (پاسخ به شبهات محرم و عزاداری) روح الله زال و حسین جمالی صفحة 22

موضوع: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری، برچسب ها: پاسخ به شبهات محرّم و عزاداری ( آیا نبرد امام حسین علیه السلام با سپاهیان یزید خودکشی نبود ؟ )،
[ جمعه 21 آبان 1395 ] [ 10:43 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic