پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش پنجم )

قطع صله رحم چه آثار و نتایجى دارد؟ ( بخش پنجم )

9- مرگ زود رس

یكى دیگر از آثار نامطلوب قطع رحم زود رس بودن مرگ قاطع رحم است مرحوم علامه مجلسى ره در بحار در قسمتى از حدیث مفصلى كه از امام سجاد علیه السلام نقل فرموده آمده است كه شش چیز انسان را زود مرگ مى كند از جمله قطع رابطه خویشاوندى است مى فرماید: والذنوب التى تجعل الفناء قطیعه الرحمم و الیمین الفاجره و الاقوال الكاذبه و الزنا و سد طریق المسلمین و ادعا الامامه بغیر حق.

گناهانى كه مرگ انسان را زود مى رساند شش چیز است: 1- قطع رابطه خویشاوندى 2- قسم خلاف واقع، یاد كردن 3- گفتارهاى دروغ 4- زنا و عمل نا مشروع 5- بستن راه مسلمانها 6- ادعاى امامت براى كسى كه شایستگى امامت ندارد.

10- بیم از چهار عمل

قال رسول الله صلى الله علیه و آله: انى اخاف علیكم استخفافا باالدین، و بیع الحكم (و منع الحكم خ ل) و قطیعه الرحم و ان تتخذ و القرآن مزامیر تقدمون احدكم و لیس بافضلكم فى الدین.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: من بر شما از چهار چیز بیمناكم، 1- اینكه نسبت به دینتان بى پروا باشید و حكم الهى را بفروشید و از اجزاء حكم الهى جلوگیرى كنید و قطع ارتباط خویشاوندى بنمایید 2- و اینكه قرآن را با غنا بخوانید 4- و اینكه كسى را مقدم بدارید در حالى كه از جهت دینى با فضیلت تر از شماها نیست.

توضیح: فروختن حكم كنایه است از اینكه بوسیله رشوه و غیر رشوه جلو اجرا احكام الهى گرفته شود گو اینكه چیزى را به عنوان رشوه از طرف اخذ مى كند در مقابل حكم الهى را درباره او تغییر مى دهد و عرفا به این یك نوع معامله (معامله فاسده) گفته مى شود و حضرت فرمودند از این نوع كارها بر شما بیمناكم.

در پایان این فصل آیه اى از قرآن مجید در رابطه با كمك مالى به خویشاوندان را متذكر مى شویم و با ذكر این آیه شریفه این فصل را به پایان مى بریم.

خداوند متعال مى فرماید: و لا یاتل او لو الفضل منكم و السعه ان یوتو اولى القربى و المساكین و المهاجرین فى سبیل الله.  

آنها كه از میان شما داراى برترى (مالى) و وسعت زندگى هستند نباید سوگند یاد كنند كه از انفاق نسبت به نزدیكان و مستمندان و مهاجران در راه خدا دریغ نمایند.

مفسر عظیم الشان مرحوم طبرسى در مجمع البیان در ذیل آیه شریفه مى فرماید: (قسم نخورد یا كوتاهى نكند از شما كسانى كه داراى وسعت مالى هستند بر اینكه به نزدیكان كمك مالى نكند).

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش پنجم )،
[ جمعه 9 آبان 1393 ] [ 01:11 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات