پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش چهارم )

قطع صله رحم چه آثار و نتایجى دارد؟ ( بخش چهارم )

7- روایتى از امام سجاد (ع)

عن على بن حسین علیه السلام قال: (قال رسول الله صلى اللّه علیه و آله من سره ان یمد الله فى عمره و ان یبسط له فى رزقه فلیصل رحمه فان الرحم لها لسان یوم القیامه ذلق تقول: یا رب صل من وصلنى و اقطع من قطعنى فاالرجل لیرى بسبیل خیر اذا اتته الرحم التى قطعها فتهوى به الى اسفل قعر فى النار.

رسول خدا صلى اللّه علیه و آله فرمودند: هر كه مى خواهد و دوست دارد كه خداوند عمرش را طولانى كند و روزیش را توسعه بخشد باید صله رحم كند زیرا روز قیامت رحم را زبان تند و تیزى است كه مى گوید: پروردگارا پیوند كن با هر كه با من پیوند برقرار كرد و قطع كن با هر كه از من قطع كرد و مردى با ظاهر خوب دیده مى شود ولى چون خویشاوندى كه از او بریده نزدش بیاید او را به پائین ترین قعر دوزخ سرنگون مى كند.

بنابراین قطع پیوند خویشاوندى این اثر ناگوار را- عذاب الهى و رسوائى اخروى در حضور ائمه اطهار علیهم السلام و مومنین باشد- در پى خواهند داشت.

8- سفارش به صعصعه

در قسمتى از كلام امیرالمومنین (ع) آمده است كه حضرت به صعصعه بن صوحان فرمودند: به سبب قطع روابط با خویشاوندان منافع فراوانى از انسان باز گرفته مى شود (یخلعون منه ایدى كثیره) یعنى نعمتهاى فراوان از طرف خویشاوندان از این شخص قطع رحم كننده گرفته مى شود ما اینجا متن كامل این روایت شریفه را مى آوریم.

عن صعصعه بن صوحان قال: عادنى امیرالمومنین علیه السلام فى مرض ثم قال: انظر فلا تجعلن عیادتى ایاك فخرا على قومك و اذا رایتم فى امر، فلا تخرج منه فانه لیس باالرجل غنى عن قومه اذا خلع منهم یدا واحده یخلعون منه ایدى كثیره فاذا رایتم فى خیر فاعنهم علیه و اذا رایتم فى شر فلا تخذلنهم، و لیكن تعاونكم على طاعه الله فانكم لن تزلوا بخیر ما تعاونتم على طاعه الله تعالى و تناهیتم عن معاصیه.

صعصعه بن صوحان مى گوید: امام على علیه السلام از من عیادت فرمودند در مرضى كه داشتم سپس فرمودند بنگر عیادت من از شما را پیش نزدیكانت براى خودت افتخار قرار مده وقتى قبیله ات را در امرى دیدى از آنها جدا مشو به درستى كه براى مرد بى نیازى نیست از اقوامش وقتى از آنها نعمتى گرفته شود از این مرد نعمتهایى گرفته مى شود وقتى كه آنها را در امر خیرى دیدى آنها را بر آن امر خیر كمك كن وقتى كه آنها را در امر بدى دیدى آنها را رسوا مكن در اطاعت خداوند به همدیگر كمك كنید به درستى كه شما اگر در اطاعت خداوند به همدیگر كمك كنید و از گناه باز دارید همیشه در خیر خواهید بود.

در قسمت آخر این روایت حضرت فرمودند اگر همدیگر را از گناه باز دارید (و تناهیتم عن معاصیه) همیشه در خیر خواهید بود اجتناب از گناه عزت مومن را حفظ مى كند و هنگامى كه گناه مرتكب مى شود و بعد از آن خوفناك است و عده دیگرى كه گناه براى آنها در اثر سوء تربیت و رفاقت خطرناك و نامناسب بودن محیط زندگى، عادى شده مى آیند و مى گویند ما وزر و بال گناهان شما را به گردن مى گیریم اجازه بدهید در اینجا یك روایت در این رابطه از امام صادق علیه السلام بیاوریم.

عن ابى عبدالله علیه السلام قال ان قوما اصابوا ذنوبا فخافوا منها و اشفقوا فجاء هم آخرون فقالوا: مالكم؟ فقالوا انا اصبنا ذنوبا فخفنا منها و اشفقنا، فقالوا لهم: نحن نحملها عنكم.

امام صادق علیه السلام فرمودند: به درستى كه عده اى گناه مى كنند و از آن گناه مى ترسند عده دیگر مى آیند و مى گویند چرا مى ترسید مى گویند گناه كرده ایم و مى ترسیم به آنها مى گویند ما گناهان شما را به گردن مى گیریم.

در قسمتى از روایت هشتم كه از امام على علیه السلام نقل كردیم در یكى از جملاتش فرمودند وقتى در خویشاوندانت امر بدى دیدى آنها را رسوا مكن (و اذا رایتم فى شر فلا تخذلنهم) در این مورد امام سجاد علیه السلام هم در صحیفه سجادیه مى فرماید خدایا در من تغییر بده بد رفتارى با خویشاوندان را به خوشرفتارى و خوار گردانیدن نزدیكان را بیارى كردن آنها اما عین جمله امام علیه السلام: و من عقوق ذوى الارحام المبره و من خذلان الا قربین النصره.  

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش چهارم )،
[ جمعه 9 آبان 1393 ] [ 01:19 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات