پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش دوم )

قطع صله رحم چه آثار و نتایجى دارد؟ ( بخش دوم )

در این فصل به چند روایت هم اشاره مى كنیم و مى آوریم كه از آنها آثار ناگوار قطع رحم از نظر اجتماعى و فردى به خوبى استفاده مى شود مسلم است كه قطع ارتباط خویشاوندى موجب قطع نعمت الهى مى شود.

آثار ناگوار قطع رحم

1- امام صادق علیه السلام در قسمتى از روایتى كه سلیمان بن هلال از آن حضرت نقل مى كند فرمودند: فلا یزالون فى ذالك حتى یقاطعوا فاذا فعلوا ذالك انقشع عنهم .

راوى مى گوید: به امام صادق علیه السلام عرض كردم: قبیله اى نسبت به یكدیگر احسان مى كنند و پیوند خویشاوندى برقرار مى سازند حضرت فرمودند آن وقت است كه اموالشان بیشتر مى شود فزونى مى گیرد و همواره چنین مى باشند تا زمانى كه از یكدیگر قطع ارتباط كنند و چون از هم بریدند آن وقت است كه آن فزونى از آنها برداشته مى شود.

2- امام باقر علیه السلام از جد بزرگوارشان امیرالمؤ منین علیه السلام در قسمتى از روایتى نقل فرمودند كه قطع ارتباط خویشاوندى چه اثر ناگوارى را در پى خواهد داشت؟ فرمودند: و ان الیمین الكاذبه و قطیعه الرحم لتذران الدیار بلاقع من اهلها و تنقل الرحم و ان نقل الرحم انقطاع النسل .

و به درستى كه قسم دروغ و قطع رحم خانه ها را ویران و خالى از اهل و دیار مى كند و خویشاوندى را از جا برمیكند و از جاى بركندن خویشاوندى مایه قطع نسل مى گردد.

در صورتى كه در اقوام كدورتى پیش آید و یك ظرف قطع ارتباط كند و طرف دیگر به قطع ارتباط او اعتنا نكند وظیفه شرعى خودش را انجام دهد این رفتار اثر سوء و ناگوار را براى قطع رحم كننده در پى خواهد داشت این مطلب را داود رقى از امام صادق علیه السلام نقل مى كند و مى گوید

3- كنت جالسا عندا ابى عبدالله علیه السلام اذ قال لى مبتدئا من قبل نفسه: یا داود لقد عرضت على اعمالكم یوم الخمس فراءیت فیما عرض على من عملك صلتك لابن عمك فلان فسرنى ذالك، انى علمت ان صلتك له اسرع لفناء عمره وقطع اجله قال داود: و كان لى ابن عم معاندا خبیثا بلغنى عنه و عن عیاله سوء حال فصككت له و الصك معرب چك با الفارسیه نفقه قبل خروجى الى مكه، فلما صرت بالمدینه خبرنى ابوعبدالله علیه السلام بذالك .

داود رقى گوید: در خدمت امام صادق علیه السلام نشسته بودم ناگاه امام علیه السلام آغاز سخن نمودند و فرمودند اى داود روزهاى پنجشنبه اعمال شما بر من عرضه مى شود در چیزهائیكه بر من عرضه شده بود عمل تو را دیدم با فلان پسر كه عمویت كه پیوند خویشاوندى برقرارى كرده اى و این عمل تو مرا خوشحال نمود به درستى كه پیوند برقرار كردن شما با او در نابودى عمر او و به پایان رساندن اجل وى سرعت بخشیده است داود مى گوید من پسر عمویى داشتم كه خبیث و معاند بود به من رسید از او و عیالش كه وضع مالى آنها خوب نیست وقتى كه مى خواستم به مكه بروم براى آنها حواله اى چك كنار گذاشتم وقتى كه به مدینه رسیدم امام صادق علیه السلام به من از جریان خبر دادند.

كوتاهى عمر و محرومیت از مال دنیا هم یكى دیگر از آثار نامطلوب قطع ارتباط خویشاوندى است.

4- ابوحمزه ثمالى از امیرالمؤ منین علیه السلام روایت مى كند:

قال: قال امیرالمومنین علیه السلام فى خطبه اعوذبالله من الذنوب التى تعجل الفناء فقام الیه عبدالله بن الكواء الیشكرى فقال: یا امیرالمومنین او تكون ذنوب تعجل الفنا؟ فقال نعم ویلك قطیعه الرحم، ان اهل بیت لیجتمعون و یتواسون و هم فجره فیرزقهم الله و ان اهل البیت لیترقون و یقطع بعضهم بعضا فیحرمهم الله و هم اتقیاء.

ابو حمزه ثمالى مى گوید: امیرالمومنین علیه السلام در خطبه اى فرمودند پناه مى برم به خدا از گناهانى كه در نابودى مرتكب شونده شتاب مى كند عبدالله بن یشكرى برخاست و گفت یا امیرالمومنین مگر گناهى هم هست كه عامل شتاب در نابودى باشد حضرت فرمودند، آرى واى بر تو آن گناه قطع رحم است، چه بسا نواده هایى هستند گرد هم مى آیند و یارى هم مى كنند با اینكه از حق دورند خداوند به آنان وسعت روزى مى دهد و چه بسا نواده هایى هستند كه از هم جدا مى شوند و از همدیگر قطع رحم مى كنند پس خداوند آنان را محروم از روزى مى كند در حالى كه پرهیزكارند.

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آثار قطع رحم - بخش دوم )،
[ جمعه 9 آبان 1393 ] [ 01:36 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic