پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( انواع گریه ، فوائد گریه ، فلسفه گریه )

درباره گریه كردن به طور كامل توضیح دهید.

فلسفه گریه و انواع آن:

گریه براى خدا و از ترس عقاب الهى و نیز گریه براى اولیاى خدا در شمار برترین عبادت‏ها است به ویژه گریستن بر حضرت ابا عبدالله سالار شهیدان (ع)، چنین گریه‏ اى فلسفه ‏هاى سازنده و تربیتى چندى دارد از جمله:

1 پالایش و تزكیه روح، و احساس نزدیكى به خدا

2 پیوند عمیق عاطفى میان مردم و الگوهاى راستین امت

3 اعلام وفادارى نسبت به رهبران و پیشوایان دینى و مكتب

4 الهام شدن روح انقلابى و ستم ستیزى به مردم

5 زنده نگاه داشتن یاد و خاطره وقایعى چون نهضت شكوهمند حسینى.

اینكه اشك و گریه، خود به خود به وجود مى‏ آید، یا باید با تلقین و برانگیختن احساسات ایجاد شود، مقوله دیگرى است. هر مسلمان پاكْ طینتى، با به یادآوردن مصائب ابا عبدالله (ع) و عظمتى كه آن حضرت به وجود آورد، به راستى اشك سوز و گاه شوق مى ‏ریزد .

تأثیرات عزادارى‏

در یك تقسیم بندى مى‏ توان تأثیرات عزادارى بر معصومین (ع) را در جهات ذیل نام برد:

یك. جنبه عاطفى‏

كسى كه عزیزى را از دست مى ‏دهد، ناخودآگاه حزین و غمناك است و نمى ‏تواند غمگین نباشد. بر پایى مراسم سوگوارى، باعث خالى شدن این غم و غصهّ مى ‏شود. به علاوه، عزادارى براى بزرگان دین، محبت و رابطه عاطفى مردم با آنان را مى‏ افزاید.

دو. جنبه سیاسى‏

اگر این عزادارى‏ ها نبود، قیام خونین و روشنگر سیدالشهدا (ع) به فراموشى سپرده مى ‏شد و چه بسا اصل قیام و شهادت او نیز تحریفیا حتى انكار مى ‏شد. در زمان صدر اسلام، شرایط اقتضا نكرد كه شیعیان براى حضرت زهرا (س) عزادارى و نوحه‏ خوانى كنند و همین باعث شد كه برخى از تاریخ‏ نویسان غرض‏ورز، اصل شهادت آن حضرت را انكار كنند حتى مى ‏گویند: «اگر محسن فاطمه شهید شده، پس قبرش كجا است؟» لابد اگر مى ‏توانستند، مى ‏گفتند: «اگر پیامبر دخترى به نام فاطمه داشته و كشته شده، پس قبرش كجا است؟»

سه. جنبه دینى‏

با برپایى مراسم‏ هاى عزادارى و سخنرانى در ماه محرم، مردم بیش از پیش با معارف الهى واخلاق اسلامى آشنا مى‏ شوند. عاشورا دین ما را حفظ كرده است.

چهار. جنبه تربیتى‏

كودكان و نوجوانان از برپایى این مراسم و یادآورى آن واقعه عظیم، دِلیرى و ایثار و فداكارى را فرا مى‏ گیرند. البته لقاى الهى براى حضرت امام حسین (ع)، زیباترین و باشكوه ‏ترین امور است ولى در هنگام مصیبت و حزن و اندوه امامان (ع) از واقعه جانگداز عاشورا، نمى ‏توانیم شاد باشیم. قطعاً دشمنان ائمه (ع) در این روز مسرور بوده‏ اند.

به علاوه نقل حماسه عاشورا، روح ایثار و شجاعت و ایمان را در مسلمانان زنده مى‏ كند. در نتیجه آنان در مقابل مسائل جهان اسلام، بهتر حساسیت نشان خواهند داد. انقلاب ضدّطاغوتى و ضدّآمریكایى ایران، پیروزى حزب‏الله لبنان بر اسرائیل، مقاومت و دفاع هشت ‏ساله ایران در مقابل تهاجم جهانى در قالب جنگ عراق و پیروزى‏ هاى مكررّ لشكر اسلام بر كفر و الحاد جهانى و... متأثر از مجالس عزاى سیدالشهدا (ع) است. ضمن اینكه اگر آن واقعه به همان شكل نقل نگردد، اندك اندك به فراموشى سپرده خواهد شد و اسلام، پشتوانه ‏اى تأثیرگذار با این اهمیت را از دست خواهد داد. البته باید در روضه ‏خوانى ‏ها از تحریف و عوض نمودن واقعیت خوددارى كرد و در كنار نقل حادثه عاشورا، باید به مسائل جهان اسلام در عصر حاضر نیز اهمیت داد و وظیفه مسلمانان در این رابطه را گوشزد كرد.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( انواع گریه - فوائد گریه - فلسفه گریه )،
[ یکشنبه 11 آبان 1393 ] [ 10:03 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic