مشاوره و روانشناسی ( راه مقابله با افكار جنسى بد و زشتى )

من جوانى 24 ساله هستم مى خواستم بپرسم با افكار جنسى بد و زشتى كه گاهى اوقات در ذهن انسان به وجود مى آید( كه حتى گفتن آن هم زشت و ناروا است چه كار باید كرد؟) و حكم این فكرهاى ناپسند چیست؟ براى مقابله با این افكار چگونه باید رفتار كرد؟ این موضوع به شدت براى من دردسر درست كرده است.

قبل از بیان راهكارهاى عملى جهت كنترل افكار مزاحم توجهتان را به چند نكته جلب مى ‏كنیم:

اولاً، كنترل افكار مزاحم نیازمند تلاش مستمر و مداوم شماست و وبه زمان نیاز دارد. باید با صبر و حوصله كافى و از طریق مشاوره حضورى و یا مكاتبات متعدد، راهكارهاى ارائه شده را پى گیرى نمایید تا ان شاءالله به نتیجه برسید.

ثانیاً، خطور این گونه افكار مزاحم در ذهن كه بدون اختیار به انسان هجوم مى ‏آورند، تا زمانى كه عملى نشوندگناه محسوب نمى ‏شود بنابراین از این جهت نگران نباشید.

اما جهت مقابله با چنین افكارى مى ‏توانید از راهكار هاى زیر بهره‏ گیرید. امیدواریم به تدریج موفق به این كار شوید:

1 معمولاً این افكار به هنگام بیكارى به سراغ فرد مى‏ آیند، سعى كنید با یك برنامه ‏ریزى دقیق و حساب شده تمام اوقات شبانه روزى خود را پر كنید و هیچ گاه بیكار نباشید. براى این كار مى توانید جدولى تهیه نموده و كارها و فعالیت هاى شبانه روزى خود را در آن یادداشت كنید و بكوشید در برنامه، زمان خالى نداشته باشید. البته این برنامه باید متناسب با توانایى جسمى و روانى شما باشد و از هر گونه افراط و تفریط خوددارى شود. اوقات فراغت را نیز با نوعى فعالیت ورزشى، نظافت اتاق، مطالعه روزنامه، انجام فعالیت هاى هنرى و هر كار مورد علاقه دیگرى، پر كنید.

2- از آنجا كه معمولاً افكار مزاحم در تنهایى به ذهن افراد وارد مى شود، تا حد امكان از قرار گرفتن در مكان هاى خلوت به مدت زیاد بپرهیزید. حتى سعى كنید مطالعات خود را در كتابخانه و سالن مطالعه انجام دهید. در اتاق، تنها نخوابید هنگام غذا خوردن تنها نباشید و خلاصه این كه از تنهایى فرار كنید.

3- روى صفحه اى كاغذ، موضوعات مختلف علمى و غیر علمى را یادداشت كنید تا در صورت هجوم افكار جنسى مزاحم، از آنها (به عنوان جایگزین) استفاده كنید. یعنى همیشه موضوع جایگزین براى فكر كردن داشته باشید.

4- اگر در عمل نتواستید، موضوعات جایگزین را به جاى افكار مزاحم خود قرار دهید، كش نازكى را دور دست خود ببندید و هرگاه بدون اختیار آن افكار به سراغتان آمد، آن را بكشید و رها كنید تا با احساس درد، از آن فضاى روانى بیرون آیید و موضوع ذهنى تان عوض شود.

5- غالبا افكار مشوش و آلوده، از بازى ‏هاى شیطان و وسوسه‏ هاى نفس است كه هدف آن سرگرم كردن انسان و باز داشتن او از توجه به عبادت خدا و انجام اعمال نیك است. با پركردن فضاى قلب و سینه از یاد خداوند و ذكر او و تفكر در شگفتى‏ هاى خلقت، جایى خالى براى شیطنت شیطان در قلب خود باقى نگذارید.

راهكارهاى فوق را حدود یك ماه به كار گیرید و بعد نتیجه را گزارش كنید. امیدواریم كه این نكات كارساز باشد.

البته باید توجه داشته باشید كه وجود این افكار جنسى در ذهن شما، علامت یك نیاز است كه باید به آن توجه كنید. شما نیاز جنسى دارید و ارضاى صحیح این نیاز از طریق ازدواج امكان پذیر است. پس حتماً به فكر ازدواج باشید و اگر مى توانید مقدمات آن را فراهم نمایید. اگر ازدواج كنید بسیارى از این مشكلات خود به خود حل خواهد شد.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره و روانشناسی ( راه مقابله با فكار جنسى بد و زشتى )،
[ یکشنبه 24 خرداد 1394 ] [ 01:00 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic