پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( نفرین مادر )

آیا نفرین مادر اگر به حق نباشد گیراست؟ من مادرى دارم كه سر كوچكترین مسأله و یك دعواى خیلى كوچك شروع به نفرین هاى خیلى وحشتناك میكنه مثلا میگه الهى یك روز خوش تو زندگیت نبینى الهى آرزو به دل بمیرى الهى به هیچ كدوم از آرزوهات نرسى و خیلى چیزهاى دیگه حتى اگه حق با اون نباشه در این جور مواقع كه با حرف درست نمى شه باید چه كرد؟ خیلى ها هم بهش گفتن ولى اون این طورى عادت كرده من همیشه سر خودم و احوال خودم مى ترسم و خیلى هم از دستش ناراحتم ولى هیچ كارى نمى تونم بكنم‏ .

معمولا مادران به دلیل محبت و علاقه اى كه به طور فطرى به فرزندانشان دارند، اگر در مواردى از روى ناراحتى و به دلیل اذیت و آزار و حرمت شكنى فرزندان آنها را نفرین مى كنند، از ته دل و خواسته حقیقى نیست و به همین دلیل خیلى زود از گفته و نفرین خود پشیمان مى شوند و در حق فرزندانشان دعا مى كنند. بر عكس دعا كه معمولا از صمیم قلب و اعماق دل مادران است و به همین دلیل زود مستجاب مى شود ولى اگر نفرین مادر نفرین واقعى و به دور از احساسات و خشم و غضب زودگذر و به علت جسارت و حرمت شكنى پى در پى فرزند باشد، معمولا تأثیر مى كند مگر این كه فرزند به سرعت دل مادر را به دست آورد و او را از خود راضى كند.

تأثیر دعا و نفرین به عوامل متعددى بستگى دارد كه معمولا شكسته دلى و احساس مظلومیت در آن تأثیر فراوانى دارد. امام حسین (ع) خطاب به فرزندش حضرت سجاد (ع) در حدیثى نورانى مى فرماید:

«یا بنى ایاك و ظلم من لا یجد علیك ناصرا الا الله» «فرزندم، از ستم و ظلم به كسى كه جز خدا، یاورى ندارد بپرهیز». (كلینى، كافى، ج 2، ص 331).

یعنى دعاى چنین كسى و نفرین او زود مستجاب مى شود. بنابراین باید از انجام كارى كه دل دیگران به خصوص مادر را مى شكند، سخت پرهیز كرد و در صورت انجام چنین خطایى زود در صدد جبران برآمد تا نفرین او دامنگیر ما نگردد.

تنها راه رعایت احترام، ودورى از مواردى است كه سبب ناراحتى مى شود، وسكوت در برابر عكس العمل هاى او. در موقعیت مناسب، مى توان از او خواست كه در حق شما دعا كند، و عذر خواهى از كوتاهی ها در برابر ایشان، تا شاید به تدریج بهتر بر خورد كند.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( نفرین مادر )،
[ یکشنبه 16 آذر 1393 ] [ 01:53 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات