اعمال مشترک شب های قدر

اعمال مشترك شب‏هاى قدر:

1- غسل شب قدر است، مرحوم «علّامه مجلسى» فرموده: بهتر است غسلِ شب‏هاى قدر را مقارن غروب آفتاب انجام دهند كه نماز مغرب را با غسل بخوانند.

2- دو ركعت نماز بخواند؛ كه در هر ركعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره «قُل هُوَ اللَّه» را تلاوت كند و بعد از پایان نماز، هفتاد مرتبه بگوید:  اسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ الَیْهِ‏

در روایتى از رسول خدا صلى الله علیه و آله آمده است :

كسى كه این عمل را بجا آورد، از جاى خویش برنخیزد مگر این‏كه خداوند متعال او و پدر و مادرش را بیامرزد و خداوند فرشتگان را مأمور مى ‏كند تا سال آینده براى وى حسنات بنویسند ...

 3- امام باقر علیه السلام درباره عمل دیگر این شب فرمود: قرآن را بگشاید و در برابر خود قرار دهد وبگوید:

اللَّهُمَّ انّى‏ اسْئَلُكَ بِكِتابِكَ الْمُنْزَلِ وَما فیهِ، وَفیهِ اسْمُكَ‏ [الْأَعْظَمُ‏] الْأَكْبَرُ، وَ اسْماؤُكَ الْحُسْنى‏، وَما یُخافُ وَیُرْجى‏، انْ تَجْعَلَنى‏ مِنْ عُتَقائِكَ مِنَ النَّارِ.    سپس حاجت خود را از خدا بخواهد.

4- مراسم قرآن به سر گرفتن است .

5- زیارت امام حسین علیه السلام؛ به فرموده علّامه مجلسى، زیارت امام حسین علیه السلام در هر یكى از این سه شب، مستحبّ مؤكّد است ، و در روایتى آمده است كه سبب آمرزش گناهان مى ‏شود و اگر دسترسى به زیارت از نزدیك نداشته باشد، از دور زیارت كند.

6- احیا داشتن شب‏هاى قدر است .

در روایتى از امام باقر علیه السلام آمده است: هر كس شب قدر را احیا دارد، گناهان او آمرزیده شود، هرچند زیاد باشد .

7- صد ركعت نماز بگزارد (هر دو ركعت به یك سلام) كه فضیلت بسیار دارد و افضل آن است كه اگر توانایى داشته باشد، در هر ركعت بعد از حمد، ده مرتبه سوره قل هو اللَّه را بخواند.

8 - مرحوم «علّامه مجلسى» مى‏ فرماید: بهترین اعمال در این شب‏ها طلب آمرزش گناهان و دعا براى امور دنیوى و اخروى است، هم براى خود و هم براى پدر و مادر و خویشان و برادران مؤمن؛ چه زنده باشند و چه از دنیا رفته باشند و همچنین ذكرهاى مختلف و صلوات بر محمّد و آلش، تا آن‏جا كه مقدور است، انجام دهد ... .

كلیات مفاتیح نوین ؛ صفحه783


موضوع: اعمال عبادی، برچسب ها: اعمال عبادی، اعمال مشترک شب های قدر،
[ دوشنبه 14 خرداد 1397 ] [ 01:27 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic