پرسش و پاسخ های قرآنی ( عمل به احکامی که اسرار آن را نمی دانیم )

در آنجا كه اسرار احكامى را نمى ‏دانیم، آیا باید به آن عمل كنیم؟

اولًا ؛ اگر این حرف درست باشد كه تا ما اسرار خیرى را ندانیم عمل نكنیم، باید همه بیماران بمیرند، چون از اسرار داروها مطلع نیستند؛ ولى چون پزشك را متخصص و امین مى ‏دانیم بدون چون و چرا نسخه او را عمل مى ‏كنیم، حتى مراجع تقلید در برابر پزشك تسلیم هستند و از او دلیل نمى‏ خواهند.

 ثانیاً اگر صدور حكم از طرف خدا و اولیاى خدا حتمى شد، اطاعت آن لازم است، گرچه مطابق با عقل و سلیقه و عادات ما نباشد.

عقل ما مثل ترازوى طلا فروشان است كه چیزهاى كم‏ حجم را مى‏ توان با آن سنجید؛ ولى چیزهاى سنگین را خیر. سلیقه ‏ها تابع هوسهاست و آداب و رسوم نیز گاهى متغیّر یا بى ‏دلیل یا خرافه و یا با القائات و وسوسه ‏هاى شیطان همراه است.

در قرآن نمونه‏ هایى را مى‏ بینیم كه در نگاه اول سبب تعجّب انسان مى ‏شود؛ ولى حكم خدا قطعى است و باید قاطعانه عمل كنیم. از جمله:

1. كشته‏ اى در بنى اسرائیل پیدا شد كه قاتل آن معلوم نبود و هر قبیله قتل را به قبیله دیگر نسبت مى ‏داد. نزد حضرت موسى رفتند تا ایشان قاتل را شناسایى كند.

حضرت موسى طبق آیه «ان الله یأمركم ان تذبحوا بقرة» به‏ آنان فرمود: خداوند دستور داده گاوى را ذبح كنید و قطعه ‏اى از بدن آن را به مقتول بزنید، او به اعجاز الهى زنده شد، قاتل خود را معرفى خواهد كرد. این فرمان با ذهن و سلیقه آنان تطبیق نكرد، غافل از آنكه در این ماجرا خداوند چند حكمت را به مردم نشان مى‏ دهد:

الف) قدرت خداوند كه چگونه از بهم خوردن دو مرده، یكى را زنده مى‏ سازد.

ب) وقوع معاد كه چگونه مرده زنده مى ‏شود.

ج) لزوم ایمان به نبوت كه میزان ایمان مردم به پیامبرشان چقدر است؛ ولى یهود كه از این حكمت‏ها بى‏ خبر بود، این حكم را مسخره مى‏ پنداشت.

2. خداوند براى امتحان حضرت ابراهیم علیه السلام، به او دستور مى‏ دهد تا فرزندش را ذبح كند؛ امّا همین‏ كه كارد به گردن فرزند خود مى ‏گذارد، خطاب مى‏ رسد: او را رها كن و ذبح نكن.

حكمت این فرمان براى دل‏كندن ابراهیم از اسماعیل است.

ما از دستورات اسلامى پوسته و ظاهرى را مى‏ بینیم؛ ولى در درون آن حكمت ‏هایى نهفته شده كه معمولًا ما آن را نمى ‏دانیم.

پرسش و پاسخهاى قرآنى جلد 1 صفحة 48

موضوع: پرسش و پاسخ های قرآنی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های قرآنی ( عمل به احکامی که اسرار آن را نمی دانیم )،
[ سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 ] [ 08:33 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات