طلبه ارشادگر
طلبگی ، تنها افتخار تمام دوران زندگی ام
درباره وبلاگ


با سلام و عرض ادب خدمت همه شما مؤمنان ، سروران ، خوبان ، پاکان و محبّان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام .
با افتخار می گویم طلبه علوم دینی هستم و در حوزه علمیه خاتم الأنبیاء شهر داران مشغول به تحصیل می باشم .
با توجه به این که مطالب این وبلاگ در قالب موضوعات مختلف ارائه شده است ، لطفا برای دسترسی آسان و سریع به مطلب مورد نظر خود به بخش موضوعات مراجعه نمایید .

ضمنا می توانید فونت های بسیار زیبای این وبلاگ را با حجم کم از قسمت دانلود متنی ، دانلود نموده و بعد از خارج نمودن آن ها از حالت فشرده ، در کنترل پنل ، قسمت فونت ها کپی نمایید .
مؤفق ، مؤیّد ، پیروز و سربلند باشید .
التماس دعا

مدیر وبلاگ : ابراهیم قربانی نهرخلجی
مطالب اخیر
اولین كسانی كه درباره واقعه كربلا ، ‌كتاب نوشتند چه كسانی بودند؟
به جهت عظمت، عمق تأثیرگذاری و گستردگی بازتاب حادثه كربلا، از سده های نخستین، حتی در قرن اوّل هجری (كه نوشتن تاریخ و سیره به جهت سیاست خلیفه دوم، عمر ممنوع بود) بسیاری از نویسندگان تاریخ و سیره در این باره كتاب  نوشته اند. آنان با نگارش آثاری نگذاشته‌اند این رویداد مهم به فراموشی سپرده شود، یا تنها در نقل ها باقی بماند.
اولین تاریخ نگاران واقعه كربلا :
ادامه مطلب

1 - اصبغ بن نباته مجاشعی
از برخی اسناد به دست می‌آید‌ نخستین كسی كه اقدام به ثبت واقعه كربلا كرد، اصبغ بن نباته مجاشعی است. اوكتابی نوشت به نام "مقتل الحسین(ع)". (1) وی از یاران خاص و فداكار امیرمؤمنان علی(ع) به حساب می‌آمد و از شجاعان عرب بود كه كه با امام تا مرز كشته شدن بیعت كرد. (2)
درگذشت وی را برخی بعد از قرن اوّل هجری(3) و برخی سال 64هـ به بعد نوشته‌اند. (4)
2- جابر بن یزید جعفی
دومین كسی كه در مورد حادثه كربلا كتاب نوشته جابر بن یزید جعفی است. كتاب او نیز به نام "مقتل الحسین" است. (5)
روایات زیادی از واقعه كربلا از جابر نقل شده كه نوزده روایت آن در كامل الزیارات می‌باشد. (6) جابر از محدثان سرشناس كوفه و از مراجع علوم دینی زمان خویش در كوفه در اواخر دوره اموی و اوائل دوره عباسی و شاگرد امام باقر است كه بیشتر دانش خود را در مدت هیجده سال شاگردی از آن حضرت فراگرفته و محضر امام صادق(ع) را نیز درك كرده است. او در سال 128هـ درگذشته است. (7)
3 - ابو مخنف( لوط بن یحیی)
كسی كه به صورت مفصل واقعه كربلا را با عنوان "مقتل الحسین" به نگارش در آورد ابو مخنف لوط بن یحیی بن سعید بن مخنف بن سلیم ازدی غامدی كوفی است. این كتاب مرجع بیشتر مورخان قرار گرفت. وی كه در قرن دوم (متوفای 158هـ) می‌زیست (8) از خاندانی عراقی و از شیعیان و محدثان بزرگ كوفه به شمار می‌آید. (9) جدش مخنف بن سلیم از یاران امام علی(ع) بود.
كتاب "مقتل الحسین" ابو مخنف وجود ندارد، و آن چه از مطالب آن به دست ما رسیده، گزارش‌هایی است كه در تاریخ طبری، ارشاد شیخ مفید و مقاتل الطالبیین ابو الفرج اصفهانی آمده است.
طبری، مطالب كتاب ابو مخنف را به روایت هشام بن محمد بن سائب كلبی كوفی (متوفای 206هـ) از شاگردان ابو مخنف آورده باشد، ولی محتمل است كه مطالب را تلخیص یا ناقص نقل كرده و یا برخی را نیاورده باشد. طبری گزارش كاملی از واقعه كربلا نمی‌دهد. مطالب زیادی درباره واقعه كربلا از ابن مخنف نقل شده كه منحصر به فرد و با اهمیت است. مجموع روایاتی كه طبری از ابی مخنف نقل كرده 586 روایت می‌باشد. (10)
شیخ مفید نیز بیشترین مطالب ابو مخنف را در ارشاد از طریق هشام بن محمد كلبی نقل كرده است، چون تشابه زیادی با طبری دارد. هر چند تفاوت‌هایی دیده می‌شود كه می‌تواند ناشی از استفاده شیخ مفید از متن اصلی مقتل ابو مخنف باشد، همچنان كه احتمال می‌رود شیخ مفید با استفاده از منابع دیگر، جملاتی را بر متن روایات ابو مخنف افزوده باشد.
ابوالفرج اصفهانی نیز در كتاب مقاتل الطالبیین مطالب بسیاری از ابو مخنف آورده است. علاوه مطالبی از این سوی و آن سوی و روایاتی از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بر آن افزوده كه در منابع دیگر نیامده است. (11)
مقتل الحسین ابومخنف دارای اهمیت است و می‌تواند صحیح‌ترین گزارش درباره رخداد كربلا باشد كه به واقع نزدیك است. بسیاری از اخبار ابو مخنف توسط كسانی گزارش شده كه در كربلا حضور داشته و یا با یك یا دو واسطه نقل شده است.
به عنوان "مقتل ابو مخنف" مقاتل گوناگونی چاپ و منتشر شده كه هیچ كدام "مقتل الحسین" ابو مخنف نیست. تنها مأخذی كه روایات ابو مخنف را مبسوط نقل كرده تاریخ طبری است كه دانشمند فرزانه، جناب آقای شیخ هادی یوسفی غروی، آن ها را استخراج و به عنوان "وقعه الطف لابی مخنف" منتشر كرده است.
4- ابو منذر، هشام بن محمد بن سائب كلبی كوفی
وی از دانشمندان بزرگ قرن دوم و اوائل قرن سوم، نیز از بزرگانی است كه درباره واقعه كربلا، كتاب نوشته است. او، در علم انساب ( نَسَب شناسی) سرآمد عالمان عصر خویش به حساب می‌آمد. جد وی "بشر" همراه سه فرزندش: سائب، عبید و عبدالرحمن در جنگ جمل و صفین جزو سپاهیان علی(ع) بودند. بیشتر خاندان او اهل دین و دانش و ادب و هوادار خاندان علی(ع) و مخالف بنی امیه بودند. پدر هشام، محمد بن سائب، نیز از عالمان به نام زمان خویش بود. محمد در بصره، تفسیر می‌گفت. هشام و پدرش به دلیل گرایش های شیعی، مورد طعن فراوان قرار گرفتتد. هشام كتاب‌های زیادی تألیف كرد كه تعداد آن ها از یك صد و پنجاه عنوان، بیشتر است. ابن سعد در طبقات الكبری، مسعودی در مروج الذهب و طبری در تاریخ الامم و الملوك مطالب زیادی از هشام كلبی نقل كرده و او را موثق دانسته‌اند. از مأخذ مهم یعقوبی در نقد تاریخ، نوشته‌های هشام است. هشام، درباره اخبار اسلام تألیفات زیاد داشته(12) همان طور كه از تاریخ طبری استفاده می‌شود، وی راوی اخبار ابو مخنف شیعی می‌باشد. هشام، كتابی دارد كه در باره وقایع كربلا نوشته، آن چه از استادش ابو مخنف در این رابطه شنیده، همچنین مطالبی كه از استاد دیگرش عوانه بن حكم( متوفی 158) فرا گرفته، در آن جمع‌آوری كرده است. قدیمی ترین نقل ها درباره واقعه كربلا، در تاریخ طبری از طریق هشام كلبی نقل شده است. طبری آن ها را در ضمن حوادث سال 60 و 61، در كتاب تاریخ خود نقل می‌كند. بعد از طبری، از جمله كسانی كه بدون واسطه درباره واقعه كربلا، از هشام كلبی، مطالبی نقل می‌كند، شیخ مفید در ارشاد است كه به نظر می‌رسد عمده مطالب مربوط به كربلا را، از هشام كلبی نقل می‌كند، (13) همچنین از مهم‌ترین مصادر بلاذری، در "جمل من انساب الاشراف" نوشته‌های هشام كلبی می‌باشد. (14)
درگذشت او را سال 204 ذكر كرده‌اند. (15)
كتاب‌های معتبری كه بعدها مورخان، درباره واقعه كربلا نوشته‌اند، بیشتر مطالب خود را از افرادی كه ذكرشد، گرفته‌اند.
منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی‌نوشت‌ها:
1ـ‌ عبرات المصطفین فی مقتل الحسین، محمدباقر محمودی، ج 1، ص 6؛ الذریعه الی تصاینف الشیعه، ج 22، ص 23 ـ 24.
2ـ قاموس الرجال، ‌محمدتقی تستری، ج 2، ص 166.
3ـ الذریعه الی تصانیف الشیعه، آغا بزرگ طهرانی، ج 22، ص 23.
4ـ عبرات المصطفین، ج 1، ص 6.
5ـ رجال نجاشی، ج 1، ص313 و 315، شماره 330.
6ـ میراث مكتوب شیعه از سه قرن نخستین هجری، دكتر سید حسین مدرسی طباطبایی، ترجمه سید علی قرائی و رسول جعفریان، ص124، 125، ‌141و 142.
7ـ رجال نجاشی، ج1، ص 314.
8ـ وقعه الطف، ص 8.
9ـ رجال نجاشی، ج 2، ص 191، شماره 873.
10ـ تاریخ سیاسی اسلام - سیره رسول خدا، جعفریان، ص 86.
11ـ تأملی در نهضت عاشورا، رسول جعفریان، ص 20.
12ـ هشام ابو منذر، هشام بن محمد كلبی، الاصنام، ترجمه سید محمدرضا جلالی نایینی، ص 31، 35 و43.
13ـ وقعه الطف، ص 8.
14 - مقدمه جمل من انساب الاشراف، ج1، ص 1.
15- وفیات الاعیان، ج 6، ص 82 و 84.


نوع مطلب : پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، 
برچسب ها : اولین كسانی كه درباره واقعه كربلا ‌كتاب نوشتند چه كسانی بودند؟،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی