آب مهریه مادر امام حسین علیه السلام

اینكه گفته می شود. امام حسین(ع) از آبی كه مهریه مادر گرامی شان بود منع شدند به چه معنا می باشد؟
مهریه ظاهری حضرت زهرا(س)چهارصد درهم یا اندكی بیش تر یا كم تر بود, كه با این پول وسایلی خرید:
پیراهنی به بهای هفت درهم. چارقدی به بهای چهار درهم. دستمال و قطیفه ای مشكی بافت خیبر. دو عدد تشك و چهارعدد بالش و پرده ای از پشم و یك تخته بوریا و یك آسیاب دستی و لگنی از مس و مشكی از چرم و یك ظرف چوبی و كاسه ای برای دوشیدن شیر. نیز یك آفتابه و یك خمره و چند عدد كوزه .
ادامه مطلب
وقتی این ها را نزد پیامبر آوردند, فرمود: خدا به اهل بیت بركت دهد. (1)
به پیامبر گفتند: این مقدار مهر فاطمه روی زمین است ; مهر او در آسمان ها چه مقدار است؟ فرمود: این سؤال ها را كه دردی را از شما دوا نمی كند، نپرسید. گفتند: نه، برای ما اهمیت دارد؛ بفرمایید. فرمود: مهر فاطمه در آسمان ها یك پنجم زمین است. هر كس روی زمین راه برود, در حالی كه به فاطمه و فرزندان او بغض و كینه داشته باشد, گناه كرده است. (2)
از امام باقر(ع)نقل شده: مهریه زهرا(س) یك پنجم دنیا و یك سوم بهشت و چهار نهر فرات و نیل و نهروان و بلخ است , ولی روی زمین پانصد درهم قرار داده شد, تا برای دیگران اسوه و مِلاك باشد. (3)
مداحان و شعرایی كه برای حضرت زهرا شعر سروده اند، به این روایات توجه كرده اند.
اگر در روایات، آب و ثلث بهشت به عنوان مهریه حضرت بیان شده، مهریه اصطلاحی و معروف نیست، بلكه مهریه معنوی است. مهریه متداول را باید شوهر از مال خود به همسرش بدهد، اما آب فرات و... و بهشت ملك امام علی نبود تا به حضرت زهرا بدهد، مگر اینكه از نوع ولایت تكوینی و به عنوان خلیفه الهی آن ها را مالك بر كل زمین بدانیم، اما این نوع مالكیت نیز از نوع مالكیت معنوی است.
این روایات حاكی از حرمتی است كه خدا برای بنده محبوبش حضرت زهرا قائل است. اما مهریه ظاهری حضرت زهرا خیلی كم بود. مسلمانان وظیفه دارند مهریه دختران شان را سبك بگیرند تا در امر ازدواج مشكل جوانان حل گردد.

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی ‏نوشت‏ ها:
1. سید جعفر شهیدی , زندگانی حضرت فاطمه(س) ص 59.
2. بحارالانوار، ج 43، ص 113.
3. همان.
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: آب مهریه مادر امام حسین،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:16 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات