اسم روزهای عاشورا و تاسوعا قبل از شهادت امام حسین

قبل از شهادت امام حسین(ع) اسم روزهای عاشورا و تاسوعا چه بود؟
قبل از شهادت امام حسین(ع) و یارانش نیز در فرهنگ عرب ها به روز نهم محرم تاسوعا و به روز دهم محرم را عاشورا می گفتند. توجه داشته باشید، كه در معنای لفظ تاسوعا و عاشورا شهادت و مصایب اهل بیت حسین(ع) وجود ندارد.
عاشورا در تاریخ جاهلیّت عرب، از روزهای عید رسمی و ملّی بوده و در آن روزگار، در چنین روزی روزه می‏گرفتند، روز جشن ملّی و مفاخره و شادمانی بوده است و در چنین روزی لباسهای فاخر می‏پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏كردند. در جاهلیّت، این روز را روزه می‏گرفتند. (1)
ادامه مطلب

در اسلام، با تشریع روزه رمضان، آن روزه و عید آن روز نسخ شد. گفته اند: علت نامگذاری روز دهم محرّم به عاشورا آن است، كه ده نفر از پیامبران به ده كرامت در این روز مورد تكریم الهی قرار گرفته اند. (2)
در فرهنگ شیعی‌ به خاطر واقعه شهادت امام حسین(ع) در این روز عظیم ترین روز سوگواری و ماتم به حساب می آید، زیرا در این روز امام حسین(ع) و یاران او به شهادت رسیدند؛ از این رو امام صادق(ع) فرمود: "عاشورا روزی است، كه حسین(ع) میان یارانش كشته بر زمین افتاد؛ یاران او نیز به خاك افتاده و عریان بودند". (3)
بنابراین روز عاشورا برای ما شیعیان، تنها یادآور قیام و شهادت امام حسین(ع) و یاران او است.

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی نوشت ها:
1. جواد محدثی‏، فرهنگ عاشورا، قم، نشر معروف‏، چ دوم، 1417ق، ص276. (نرم افزار سیره معصومان)
2. باقر شریف قرشی‏، حیاه الإمام الحسین(ع)، قم، ‏‏ مدرسه علمیه ایروانی، چ چهارم، ‏‏1413ق، ‏ ج 3، ‌ص 179. (نرم افزار سیره معصومان)
3. مجلسی، بحار الأنوار، تهران، اسلامیه، چ دوم، 1363ش، ج 44، ‌ص 284. (نرم افزار سیره معصومان)
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: اسم روزهای عاشورا و تاسوعا قبل از شهادت امام حسین،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:17 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic