واكنش ایرانیان پس از شهادت امام حسین علیه السلام

هنگامی كه امام حسین(ع) به همراه یاران خود به شهادت رسیدند واكنش ایرانیان چگونه بود؟
اصلی ترین واكنش ایرانیان این بود كه چندی پس از آنكه امام به شهادت رسید و خبر شهادت به ایران رسید، در سیستان هواداران امام حسین قیام كردند و برادر عبیدالله بن زیاد را كشتند و برادر دیگر او كه عامل خلیفه در آنجا بود با اموال و دارایی های آن شهر پا به فرار گذاشت. مردم دلیل قیامشان را اعتراض به شهادت امام حسین اعلام می كردند. (1)
ادامه مطلب
پس از حادثه كربلا و قیام مختار علیه بنی امیه و كسانی كه حادثه عاشورا را به وجود آوردند، ایرانیانی كه در كوفه و سایر مناطق عراق بودند، به سپاه مختار كمك كردند و علیه بنی امیه به نبرد برخاستند.
مرحوم دهخدا در لغتنامه خود می‌نویسد: "چون سیاست بنی امیه مبتنی بر سیادت عرب و تحقیر موالی (عجم‌ها) بود، ایرانیها دست اندركار بودند، و چون از دوام حكومت، ناراحت بودند، به مخالفت برخاستند و با مختار و ابراهیم اشتر بر ضد بنی امیه قیام كردند... "
وی در ادامه می نویسد: "ایرانیان به نهضت توابین و قیام مختار و خروج زید بن علی و یحیی بن زید رنگی خاص بخشیدند، پیش از قیام مختار، روزی وی با مغیره بن شعبه در بازار كوفه می‌گذشتند، مغیره كه علاقه مردم عراق مخصوصاً ایرانیان مقیم عراق نسبت به اهل بیت پیامبر آگاه بود، به مختار گفت: مطلبی می‌دانم، كه اگر آدم با تدبیری به آن چنگ بزند، مردم بخصوص ایرانیان از او حمایت می‌كنند و تا سر حد جان از او پیروی می‌كنند! مختار گفت: این مطلب كدام است؟ مغیره گفت: دعوت آنان به یاری آل محمد و خونخواهی آنان". (2)
دكتر زرین‌كوب نیز می‌نویسد: "در قیام مختار به خونخواهی امام حسین(ع)، بسیاری از موالی كه مسلمانان ایرانی بودند، به او پیوستند و بیش از همه نسبت به امویان خشم و كین نشان دادند". (3) مورخان می‌نویسند: این موالی (ایرانیان و سایر عجم‌ها) كه در كوفه فراوان بودند و كسب و تجارت كوفه غالباً در اختیار آنان بود، به سپاه خونخواهان شهدای كربلا پیوستند. فزونی آنان در لشكر مختار و ابراهیم و توجه این دو فرمانده به ایشان، به حدی بود كه خشم اشراف عرب را بر می‌انگیخت. (4)
این وضع ادامه داشت، تا در زمان قیام زید بن علی، افزون‌تر موالی عراق، ایرانیان ری، جرجان و خراسان نیز تحت تأثیر قیام وی قرار گرفتند. (5)

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی نوشت ها:
1. نك به تاریخ سیستان.
2. علی اكبر دهخدا، لغت‌نامه، تهران، مؤسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، چ دوم، 1377ش، ذیل كلمه ایران.
3. دایره المعارف بزرگ اسلامی، زیر نظر سید كاظم موسوی بجنوردی، تهران، مركز دائره المعارف اسلامی، 1374ش، ج 10، ص 532، كلمه ایران.
4. همان.
5. همان، ص 533.
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: واكنش ایرانیان پس از شهادت امام حسین علیه السلام،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:18 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic