آداب ماه محرم

آداب ماه محرم را بیان نمایید.
1- سزاوار است كه حال دوستان آل محمد صل الله علیه و آله در دهه اول محرم تغییر نموده و در دل و سیمای خود، آثار اندوه و درد این مصیبتهای بزرگ را آشكار نمایند.
2- خوب است كه مقداری از لذائذ زندگی را كه از خوردن و نوشیدن و حتی خوابیدن و گفتن به دست می آید، ترك نمایند و مانند كسی باشند كه پدر یا فرزند خود را از دست داده است.
ادامه مطلب

3- خوب است كه روز تاسوعا و عاشورا، دیدار با برادران دینی را ترك كرده و آن روز را روز گریه و اندوه خود قرار دهند.
4- مستحب است كه در دهه اول محرم، هر روز امام حسین علیه السلام را با زیارت عاشورا زیارت نمایند.
5- سزاوار است كه اگر می توانند مراسم عزاداری آن حضرت را در منزل خود با نیتی خالص بر پا نمایند و اگر نمی توانند در مساجد یا منازل دوستانش به برپایی این مراسم كمك كنند.
6- شایسته است كه هر روز مقداری از اوقات خود را در مكان های عمومی به عزاداری بپردازد.
7- مستحب است كه در آخر روز عاشورا، زیارت تسلیت را بخوانند.
8- یكی از اعمال مهم دهه اول، دعای اول ماه است و برای اینكه اول این ماه، اول سال بوده و از طرف دیگر دعاهای قبل از وقت نیز تأثیر خاصی در برآورده شدن حاجات و رسیدن به امور مهم دارد؛ این دعا تأثیر زیادی در سلامتی و دوری از آفات دینی و دنیایی آن سال و بهبودی حال و به دست آوردن نیكی ها دارد.
9- بهتر است كه در شب اول، بعضی از نمازهایی را كه در این شب وارد شده به مقدار حال و توانایی خود بخواند؛ حداقل دو ركعت نمازی را كه شامل حمد و یازده بار قل هو اللّه احد است را بخواند. بعد از آن، دعایی را كه پیامبر صل الله علیه و آله بعد از این نماز خوانده است و در كتاب اقبال نقل شده را بخواند و فردای آن روز را روزه بگیرد. در روایت آمده است كسی كه چنین عملی را انجام بدهد مانند كسی است كه به مدت یك سال كارهای خوب انجام داده و تا سال آینده محفوظ خواهد بود.
10- مستحب است كه روز سوم را روزه بگیرد. در روایت آمده است: حضرت یوسف علیه السلام در این روز از چاه خارج شد. و اگر كسی این روز را روزه بگیرد، خداوند مشكل او را برطرف نموده و سختی ها را بر او آسان می نماید.
11- روایت شده است: مستحب است كه انسان تمام ماه را روزه بگیرد. و در مورد روزه روز تاسوعا و عاشورا روایت مخصوص داریم، اما احتیاط این است كه روز عاشورا را روزه نگیرد ولی از خوردن و آشامیدن تا عصر خودداری نماید و آنگاه چیزی بخورد یا بیاشامد؛ به جهت این كه امام حسین علیه السلام و یاران حضرت در عصر از غصه های این دنیای پست رهایی یافتند.
12- از كارهایی مثل سرمه كشیدن و غیر آن، بهتر است پرهیز شود. (نشانه ی شادی است و در گذشته از سوی بنی امیه این عمل در دشمنی با شیعیان شایع بود.
13- مستحب است كه شب عاشورا تا صبح پیش قبر امام حسین علیه السلام بماند.
14-از شیخ مفید رحمه اللّه روایت شده است كه شب بیست و یكم محرم، شب زفاف سرور تمام زنان جهان حضرت فاطمه علیه السلام است و به همین جهت روزه آن روز مستحب می باشد.
15- مستحب است كه در آخر ماه محرم محاسبه نفس، استغفار و دعا برای اصلاح حال، صورت پذیرد. (3)
منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به نقل از کتاب المراقبات
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: آداب ماه محرم،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:19 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic