كلّ یوم عاشورا و كلّ ارض كربلا

در مورد "كلّ یوم عاشورا و كلّ ارض كربلا" توضیح دهید.
‌ پیشینه مبارزه حق و باطل به تاریخ پیدایش انسان بر می گردد؛ زیرا در یك سو ستم ها، حق كشی ها و جنایت ها به نمایش گذاشته شده اند و در سوی دیگر عدالت، حق و انسانیت ظهور نموده اند.
جمله: "كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا" نشان دهنده این پیوستگی و تداوم خط درگیری حق و باطل در همه زمان ها و مكان ها است.
در این میان واقعه كربلا روشن‌ترین نمونه، مبارزه حق و باطل و سمبل و نماد آن برای همیشه تاریخ است.
ادامه مطلب
امام حسین(ع) به منظور دفاع از دین، آزادی و عدالت قیام نمود و همه خوبی ها را به نمایش گذاشته و قیام او نماد همه زیبایی ها است. در آن سوی حادثه یزید و یزیدیان قرار دارند، كه سمبل همه زشتی ها و بدی ها قرار داشتند.
امام حسین(ع) در برابر بیعت خواستن یزید فرمود: "ناپاك، ناپاك زاده مرا بین دو چیز: شمشیر و ذلت مخیّر قرار داده، امّا ذلّت از ما دور است". (1)
در كلمات امام حسین(ع) دو پیام مهم وجود دارد:
1- عدم تسلیم در برابر ستم كه حكایت از آزادیخواهی او دارد.
2- وجود رهبران ستمگر كه به ستمگری می پردازند.
طبیعی است، در هر زمانی آزادی خواهان در برابر آزادی ستیزان قرار می گیرند و شعار "كل ارض كربلا و كل یوم عاشورا" تكرار می شود. از این رو امام راحل فرمود: "این كلمه "كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا" یك كلمه بزرگی است... همه روز باید ملّت ما این معنا را داشته باشد كه امروز، روز عاشورا است و ما باید مقابل ظلم بایستیم... قضیّه كربلا منحصر به یك جمعیت هفتاد و چند نفری و یك سرزمین كربلا نبوده، همه زمین ها باید این نقش را ایفا كنند". (2)
امام حسین(ع) در جای دیگر از درگیری حق و باطل سخن به میان آورده و به دفاع از حق گرایی و باطل زدایی پرداخت: "ألا ترون إلی الحق لا یعمل به و إلی الباطل لا یتناهی عنه... (3)
یكی از پیام های قیام امام (ع) این است، كه مبارزه حق و باطل اختصاص به زمان و مكان خاصی نداشته و هر گاه حق، آزادی و دین در خطر باشند، باید به دفاع از آن ها پرداخت. امام خمینی(ره)در شكل گیری قیام و هشت سال دفاع مقدس از قیام عاشورا الهام گرفته، هر روز را عاشورا خواند. او در ایام جنگ فرمود: "امروز روز عاشورای حسینی است. امروز ایران كربلا است. حسینیان آماده باشید". (4)
امام در پیامی به مناسبت هفده شهریور فرمود: "هفده شهریور، مكرّر عاشورا و میدان شهدا مكرّر كربلا و شهدای ما مكرّر شهدای كربلا و مخالفان ما مكرّر یزید و وابستگان او هستند". (5)
در این باره محقق سرشناس تاریخ اسلام "هاشم معروف حسنی" می نویسد: "ما یقین داریم، كه اگر حسین(ع) در زمان ما بود، از قدس، جنوب لبنان و بیشتر مناطق اسلامی، كربلای دومی می ساخت و همان موضعی را می گرفت، كه در برابر معاویه و یزید ایستاد... ". (6)
بنابراین جمله، هر روز عاشورا است و هر زمین كربلا، بیانگر آن است، كه باید در همه زمان و در هر جا در مقابل باطل و ستم ایستادگی كرد.
منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی نوشت ها:
1. مسعودی، اثبات الوصیه، قم، انصاریان، چ سوم، 1426ق، ص166؛ عبد الرزاق مقرّم، ‏مقتل الحسین(ع)، بیروت، ‏مؤسسه الخرسان للمطبوعات، 1426ق، ص84، 213، 244. (نرم افزار سیره معصومان)
2. حضرت امام خمینی، صحیفه امام، تهران، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، چ چهارم، 1386ش، ج10، ص122. (نرم افزارصحیفه امام)
3. ابن شهر آشوب، مناقب آل أبی طالب، قم، مؤسسه العلامه للنشر، 1379ق، ج4، ص68؛ موفق بن احمد خوارزمی، ‏مقتل الحسین، قم، انوار الهدی، چ دوم، ‏1423ق، ‏ ج2، ص7. (نرم افزار سیره معصومان)
4. صحیفه امام، پیشین، ج21، ص11.
5. همان، ج9، ص445.
6. هاشم معروف الحسنی، الانتفاضات الشیعیّه، قم، منشورات رضی، 1404ق، ص 387.
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: كلّ یوم عاشورا و كلّ ارض كربلا،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:20 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic