اهمیت روز تاسوعا

اهمیت روز تاسوعا به چه خاطری است؟ آیا حضرت ابوالفضل در این روز به شهادت رسید؟
اهمیت روز تاسوعا بدان جهت نیست، كه حضرت عباس(ع) در این روز به شهادت رسیده است، چرا كه حضرت عباس نیز مانند دیگر یاران امام حسین(ع) در روز عاشورا به شهادت رسید.
اهمیت این روز بدان جهت است، كه در آن روز حوادثی سخت پیش آمد، اگر چه در تمام روزهای محرم به خاطر محاصره شدن از طرف سپاه عبید الله، به امام حسین(ع) و یاران حضرت سخت گذشت و ظلم‌ها روا داشته شد، اما ظلم‌ها و سختی‌ها در روز تاسوعا و عاشورا را چند برابر شد و به اوج خود رسید.
ادامه مطلب
روز نهم محرّم امام حسین(ع) و یارانش در محاصره نیروهای كوفه بودند. دو روز بود، كه آب را روی اهل بیت(ع) و یاران امام بسته بودند و اهل بیت از نظر آب در تنگنا بودند. همه راه‌ها تحت كنترل بود، تا كسی به امام نپیوندد. تهدیدهای سپاه "عمر سعد" جدّی‌تر و حالت تهاجمی آنان به سوی خیمه‌ها بیشتر می‌شد.
عصر روز تاسوعا ابن سعد طبق دستوری كه از "ابن زیاد" دریافت كرده بود، آماده جنگ با امام شد. گروهی از سپاه كوفه به سوی خیمه‌گاه امام تاختند. امام كنار خیمه‌اش نشسته و به شمشیر تكیه داده بود. زینب، صدای همهمه مهاجمان را شنید. امام را (كه خواب، چشمانش را ربوده بود) بیدار كرد. سید الشهدا، خوابی را كه آن لحظه دیده بود نقل كرد، كه رسول خدا(ص) به او فرمود: پیش ما می‏آیی. حسین(ع) برادرش عباس را همراه جمعی جلو فرستاد، تا از هدف مهاجمان آگاه شوند. چون فهمیدند، كه به قصد جنگ یا گرفتن بیعت آمده‏اند، به دستور امام، آن شب را مهلت طلبیدند، تا به عبادت و نماز بپردازند. و درگیری به فردا موكول شد. (1)
در این باره امام صادق(ع) می فرماید: "تاسوعا روزی است، كه حسین و اصحاب او در كربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضدّ آنان گرد آمدند. ابن زیاد و عمر سعد نیز از فراهم آمدن همه سواران خوشحال شدند. آن روز، حسین(ع) و یاران او را ناتوان شمردند و یقین كردند، كه دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان نیز او را پشتیبانی نخواهند كرد. (2)
حوادثی كه در تاسوعا به وجود آمد، بر امام و یاران بسیار سخت گذشت، از این رو همان گونه كه روز عاشورا اهمیت دارد و سر نوشت ساز است، روز تاسوعا نیز اهمیت داشته و سرنوشت ساز می باشد.
منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
پی نوشت ها:
1. مفید، الإرشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، قم، كنگره شیخ مفید، چ اول، 1413ق، ج2، ص90؛ عبد الرزاق مقرّم، ‏مقتل الحسین(ع)، بیروت، ‏مؤسسه الخرسان للمطبوعات، 1426ق، ص218. (نرم افزار سیره معصومان)
2. كلینی، الكافی، تهران، اسلامیه، چ دوم، 1362ش، ج4، ص147. (نرم افزار سیره معصومان)
موضوع: پرسش و پاسخ پیرامون امام حسین علیه السلام، برچسب ها: اهمیت روز تاسوعا،
[ دوشنبه 1 آذر 1395 ] [ 08:21 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات