چه نیازی به وحی داریم

سؤال: با وجود علم وعقل، چه نیازى به وحى داریم؟

پاسخ : این سخن درست مثل آن است كه فرزندى به والدین خود بگوید: من به راهنمایى شما نیازى ندارم و می خواهم هرچیزى را خودم تجربه كنم تا بپذیرم. این سخن به ضرر فرزند است یا والدین؟

معتقدین به وحى، علم، عقل و تجربه را كنار نمی ‏زنند كه وحى را به جاى آن بنشانند، بلكه آن را محدود می ‏دانند و در كنار عقل و تجربه، از وحى نیز بهره می ‏جویند و بر شناخت خود از حقایق هستى می افزایند.

كسانى كه نسبت به وحى بى اعتنا هستند و فقط بر علم و عقل خود تكیه می ‏كنند، از شناخت بسیارى از امور هستى محروم مانده ‏اند.

ادامه مطلبآنها نسبت به سرنوشت خود پس از مرگ هیچ اطلاعى ندارند و از پایان این هستىِ با عظمت بى خبرند. در این هستى، رازهاى بسیارى هست كه اگر كسى فقط با علم و تجربه محدود خود بخواهد زندگى كند، از بسیارى از آنها محروم می ماند.

راستى اگر سازنده كالایى، به ما اطلاعاتى بدهد باید بگوییم ما به اطلاعات تو نیازى نداریم، خودمان تجربه می ‏كنیم و می ‏فهمیم؟

خالق هستى درباره هستى، آینده، اهداف و راه صحیح بهره ‏گیرى از آن، اطلاعاتى از طریق بهترین افراد كه پیامبران باشند، در اختیار ما گذارده است. بى اعتنایى به پیام‏هاى الهى، محروم كردن بشر از یك كانال به مراتب گسترده ‏تر از كانال تجربه است و چه ظلمى بالاتر از اینكه بشر، چشم و گوش خود را بر بخشى از دانستنی ‏ها ببندد.

پرسش هاى مهم، پاسخ هاى كوتاه(تمثیلات)، ص: 119موضوع: پرسش و پاسخ های اعتقادی ، برچسب ها: وحی، عقل، علم، تمثیلات، قرائتی، قرآن، طلبه ظرفشور،
[ پنجشنبه 8 خرداد 1399 ] [ 03:27 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic