اعمال عبادی ( اعمال روز نهم ماه ذی الحجه ، روز عرفه)

اعمال روز عرفه :

براى روز عرفه چند عمل وارد شده است ( که بنده حقیر در این وبلاگ به برخی از آن ها اشاره می کنم ) :

1- روزه گرفتن؛ كه پاداش فراوانى دارد. ولى اگر روزه در آن روز سبب ضعف و ناتوانى جهت دعا و انجام اعمال و عبادات روز عرفه شود ترك آن بهتر است!  (البتّه روزه مربوط به كسانى است كه در وطن هستند یا قصد اقامت ده روز كرده‏ اند).

2- غسل كردن قبل از غروب آفتاب.

3- زیارت امام حسین علیه السلام، كه زیارت آن حضرت در روز عرفه طبق روایتى از امام صادق علیه السلام پاداش حج و عمره بسیار، و جهاد فراوان دارد.  در روایت دیگرى از امام صادق علیه السلام نقل شده است كه خداوند در روز عرفه، توجّه خاصّى به زائران قبر امام حسین علیه السلام دارد، حاجاتشان را برآورده مى ‏سازد و گناهانشان را مى‏ آمرزد.  در حدیث دیگرى از سه امام بزرگوار، حضرت امام صادق و امام كاظم و امام رضا علیهم السلام آمده است كه هر كس روز عرفه به زیارت امام حسین علیه السلام برود، خداوند او را با ایمان محكم همراه با اطمینان باز مى ‏گرداند.  به هر حال، همان‏گونه كه «سیّد بن طاووس»، در «اقبال» فرموده است: احادیث در فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام در روز عرفه، متواتر است.  به همین دلیل سیل مشتاقان در این روز به سوى مرقد آن حضرت سرازیر مى‏ شود.

ادامه مطلب


4- پس از نماز عصر، و قبل از آن‏كه دعاهاى روز عرفه را بخواند، دو ركعت نماز در زیر آسمان، بجا آورد و به گناهان و خطاهاى خود اعتراف كند، كه امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس چنین كند، پاداش كسانى كه در سرزمین عرفاتند، را خواهد داشت و گناهانش آمرزیده گردد.  مرحوم «شیخ كفعمى» كیفیّت نماز را این‏گونه آورده است: پس از آن‏كه نماز ظهر و عصر را با ركوع و سجود نیكو، بجا آوردى، دو ركعت نماز بخوان؛ در ركعت اوّل بعد از سوره حمد، سوره توحید (قل هو اللَّه احد) و در ركعت دوم، پس از سوره حمد، سوره قُل یا ایُّهَا الْكافِرُون را بخوان. بعد از آن نیز چهار ركعت نماز بگزار (هر دو ركعت به یك سلام). و در هر ركعت بعد از سوره حمد، پنجاه مرتبه سوره توحید را بخوان (كه نماز امیرالمؤمنین نیز به همین صورت است) آنگاه این تسبیحات را كه از رسول‏ خدا نقل شده است و «سیّدبن‏ طاووس» آن را در «اقبال» آورده، بخوان:  سُبْحانَ مَنْ فِى السَّماءِ عَرْشُهُ ... آنگاه صد مرتبه بگو: سُبْحانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا الهَ الَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ اكْبَرُ.

و صد مرتبه سوره قُل هُوَ اللَّهُ أحَد را بخوان.

صد مرتبه آیةالكرسى.

صد مرتبه صلوات بر محمّد و آل محمّد.

ده مرتبه‏ لاالهَ‏الَّا اللَّهُ، وَحْدَهُ لا شَریكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، یُحْیى‏ وَیُمیتُ، وَیُمیتُ وَیُحْیى‏، وَهُوَ حَىٌّ لا یَمُوتُ، بِیَدِهِ الْخَیْرُ، وَهُوَ عَلى‏ كُلِ‏ شَىْ‏ءٍ قَدیرٌ.

ده مرتبه‏ اسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذى‏ لا الهَ الّا هُوَ الْحَىُّ الْقَیُّومُ، وَاتُوبُ الَیْهِ.

ده مرتبه‏ یا اللَّهُ‏

- ده مرتبه‏ یا رَحْمنُ‏

- ده مرتبه‏ یا رَحیمُ‏

- ده مرتبه‏ یا بَدیعَ السَّمواتِ وَالْأَرْضِ، یا ذَاالْجَلالِ وَالْإِكْرامِ‏

- ده مرتبه‏ یا حَىُّ یا قَیُّومُ‏

- ده مرتبه‏ یا حَنَّانُ یا مَنَّانُ‏

- ده مرتبه‏ یا لا الهَ الَّا انْتَ‏

- ده مرتبه‏ آمینَ.

پس آنگاه بگو:

اللهُمَّ انّى‏ اسْئَلُكَ یا مَنْ هُوَ اقْرَبُ الَىَّ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ، یا مَنْ یَحُولُ‏ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ، یا مَنْ هُوَ بِالْمَنْظَرِ الْاعْلى‏ وَ بِالْافُقِ الْمُبینِ، یا مَنْ هُوَ الرَّحْمنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوى‏، یا مَنْ لَیْسَ كَمِثْلِهِ شَىْ‏ءٌ، وَ هُوَ السَّمیعُ‏ الْبَصیرُ، اسْئَلُكَ انْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

آنگاه حاجت خود را از خداوند طلب كن كه برآورده خواهد شد، ان‏شاءاللَّه.

(دعاى كوتاه بالا دعاى بسیار پرمحتوایى است كه سزاوار است انسان هر زمان كه حال دعا پیدا كند از آن بهره گیرد و همچنین در قنوت‏هاى نماز مى‏ توان از آن استفاده كرد؛ دعایى است كه جمله ‏هاى آن غالباً از آیات قرآن گرفته شده و صفات جمال و جلال خداوند در آن منعكس است).

كلیات مفاتیح نوین  صفحة 853 به نقل از :

مصباح كفعمى، صفحه 662 و 671

بحارالانوار، جلد 98، صفحه 86، حدیث 8

اقبال، صفحه 332

زاد المعاد، صفحه 258

مصباح كفعمى، صفحه 661

موضوع: اعمال عبادی، برچسب ها: اعمال عبادی،
[ سه شنبه 30 مرداد 1397 ] [ 05:52 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic