درمان اعتماد به نفس پایین

من دانش آموزی هستم که اعتماد به نفس خیلی پایینی دارم نمیتونم تو جمع زیاد حرف بزنم البته کسی هم به من زیاد اهمیت نمیده اما در جمع دوستان هم که هستیم نمیتونم اعتماد به نفس فوق العاده ضعیفی دارم نمیدونم چه کار کنم امسال سال94 هم کنکور دارم و این میتونه آسیب بزرگی بهم بزنه ترو خدا راهنمایی کنید .

البته بروز این وضعیت در نوجوانی طبیعی است خصوصا در سالی که افراد کنکور دارند شدت اضطراب در همه زمینه ها زیاد می شود ...
در ادامه توصیه های به شما ارایه می دهم تا بتوانید بر این مشکل غلبه یابید:
ایجاد تغییر و اصلاح در شناخت خود از خویشتن
باید شناخت خود از توانایی ها، استعدادها، ویژگی های شخصیتی خویش را اصلاح كنید و با واقعیت تطبیق دهید. پس :
-
 در برابر آینه ایستاده، جلوه های رفتاری خوشایند، حالات بدنی و برداشت های مثبتی كه از وضعیت ظاهری خود دارید، یادداشت كنید و روزی چند بار با صدای بلند بخوانید، مانند این جمله: «من خوش قامت هستم» و... .
-
فهرستی از ده لغت یا عبارت - كه بیانگر ویژگی های مثبت شخصیت شما است - تهیه كنید و روزی چند بار آنها را در قالب جمله كاملی بخوانید ؛ مثلاً بگویید: «من باهوش هستم» و ... .


ادامه مطلب

 خاطرات و تجارب جالب خود را برای دوستان صمیمی تعریف كنید .
 هرگز به اندیشه و شناخت های آزار دهنده (مانند احساس حقارت، ناتوانی، بی كفایتی، شرمندگی و...) اجازه ندهید فضای ذهن شما را اشغال كند. به محض ورود این افكار، ذهنیت های مطلوب و ویژگی های مثبت خود را با صدای بلند تكرار كنید .
 هرگز تصور كمرو بودن را به ذهن خود راه ندهید و واژه ها و عبارت هایی چون: «من خجالتی هستم»، «من كمرو هستم» و «من جرأت بیان ندارم» را به زبان نیاورید، بلكه جرأت و شهامت را به خود تلقین كنید، و با صدای بلند در طول روز، چندین نوبت بگویید: من شهامت بیان این سخن، عمل و فعالیت را دارم. اجازه ندهید خاطره شكست های قبلی به اندیشه شما راه یابد. موفقیت های گذشته را به خاطر آورید .
اصلاح رفتار و تغییرات رفتاری 
بكوشید در جهت مخالف اضطراب اجتماعی رفتار كنید؛ پس :
 هرگز خود را سرزنش نكنید.
 بر اساس شناختی كه از خود دارید، برای خویش هدفی در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن، برنامه ریزی كنید برای مثال بر اساس شناخت از خود، ارائه یك گزارش را به عهده بگیرید ؛ برای تهیه و كیفیت ارائه آن، برنامه ریزی كنید و با تمرین در خلوت و نیز ارائه آن نزد دوستان صمیمی و گروه های كوچك، خود را برای ارائه در كلاس آماده سازید .
هنگام سخن گفتن، خود را گرفتار آداب و رسوم و تكلّف های بی مورد نسازید. ساده، راحت و عاری از هرگونه آداب خاصّ، هدفتان را بیان كنید. در فعّالیّت های آغازین، خواسته و هدف خود را به صورت یك جمله بنویسید و نوشته را بخوانید .
 پرسش ها و مطالب اولیه را كوتاه و مختصر انتخاب كنید . 
 - 
ارتباط بصری با مخاطب را حفظ كنید . 
 همیشه سخن را با مقدمه، یا یك كلمه جالب آغاز كنید و از به كارگیری كلمات پیچیده بپرهیزید. كلمات آغازین باید متدوال و جذاب باشند .
 - 
قبل از سخن گفتن، مطلب مورد نظر را نوشته، در ذهن مرور و تمرین كنید و شكل بیان و مهارت لازم را فراهم آورید . 
 - 
هنگام سخن گفتن، به دیگران و قضاوت و حركات و سكناتشان هرگز توجّه نكنید. گفتارتان را پی گیرید و با خونسردی به هدف بیندیشید .
 - 
موانع احتمالی و افكار و اعمال مزاحم را شناسایی و ذهن خود را برای مقابله با آن آماده سازید؛ مثلاً اگر خنده حاضران از ادامه سخن باز می دارد، شما نیز بخندید .
 - 
به كار خود پاداش دهید. یك نفس عمیق، به خود آفرین گفتن، یا باز گفتن تفصیلی و با آب و تاب آن برای نزدیكان، می تواند پاداش به شمار آید .
 از جزئیات بكاهید و اصل سخن را به صورت خلاصه و گویا بیان كنید .
 با افراد فعّال و پر تحركی كه احساس خجالت نمی كنند، بیشتر مأنوس باشید و از خجالتی ها فاصله بگیرید.
 همیشه كلامی برای گفتن و عمل یا هنری برای ارائه به جمع داشته باشید و آن را ارائه كنید. در جاهایی كه كمتر احساس كم رویی می كنید و شبیه كلاس است، فعّال تر باشید .

منبع :

http://www.tebyan.netموضوع: مشاوره و روانشناسی، برچسب ها: مشاوره، اعتماد به نفس، درمان اعتماد به نفس پایین، لرزش دست و پا، لرزش صدا،
[ پنجشنبه 15 خرداد 1399 ] [ 12:06 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات