اعمال عبادی ( اعمال روز بیست و پنجم ذی الحجه ، روز نزول سوره هل أتى)

روز بیست و پنجم ذی الحجه ، روز نزول سوره هل أتى‏ :

روز بیست و پنجم ماه ذى‏الحجّه، روزى است كه سوره «هل اتى» در آن روز نازل شد.  در شأن نزول این سوره جمع زیادى از علماى شیعه و سنّى نقل كرده‏اند كه امام حسن و امام حسین علیهما السلام بیمار شدند و پیامبر صلى الله علیه و آله به عیادتشان آمد و به على علیه السلام فرمود: چه خوب است براى شفاى آنان نذرى كنى.

حضرت على علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام و فضّه براى شفاى آنان سه روز روزه نذر كردند.

وقتى كه حسنین علیهما السلام شفا یافتند، آنان براى اداى نذر روزه گرفتند- ومطابق برخى از روایات حسنین علیهما السلام نیز روزه گرفتند- در حالى كه از نظر موادّ غذایى در زحمت بودند. به‏ هنگام افطار كه مقدارى نان را براى افطار آماده كرده بودند، صداى مسكینى را شنیدند كه تقاضاى كمك داشت. على علیه السلام و فاطمه علیها السلام و فضّه و حسن و حسین علیهما السلام نان خود را به آن مسكین دادند و خود در آن شب جز آب ننوشیدند.

غروب فردا نیز به هنگام افطار یتیمى اظهار نیاز كرد و بار دیگر جریان شب گذشته تكرار شد و آنان با مقدارى آب افطار كردند.

روز سوم نیز به هنگام غروب اسیرى به در خانه آنان آمد و آن خانواده كرامت و بزرگوارى و ایثار، از سهم نان خود گذشتند و آن را به اسیر دادند.

فردا على علیه السلام دست حسن و حسین را گرفت و خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله آمد، چشم پیامبر به بچّه ‏ها افتاد كه از شدّت گرسنگى مى‏ لرزیدند؛ علّت را جویا شد و على علیه السلام ماجرا را تعریف كرد.

پیامبر صلى الله علیه و آله ناراحت شد و با هم به منزل حضرت زهرا علیها السلام آمدند، در این حال جبرئیل فرود آمد و سوره هل أتى (انسان) را از جانب خداوند آورد. در این سوره از ایثار توأم با اخلاص اهل‏بیت علیهم السلام به عظمت و بزرگى زیاد یاد شده است.

  براى این روز اعمالى ذكر شده است :

1- مرحوم «سیّد بن طاووس» از «شیخ مفید» نقل مى‏ كند كه مستحب است در چنین روزى روزه بگیرند، زیرا در چنین روزى خداوند فضیلت و برترى اهل‏بیت رسول خدا را آشكار ساخت.

 2- در شب بیست و پنجم و روز بیست و پنجم براى تأسّى به آن بزرگواران انفاق و اطعام و صدقه دادن به فقرا مناسب است .

3- مناسب است در این روز غسل زیارت انجام دهند و ائمّه علیهم السلام را زیارت كنند مخصوصاً خواندن زیارت جامعه در این روز مناسب است.

كلیات مفاتیح نوین صفحة 903

موضوع: اعمال عبادی، برچسب ها: اعمال عبادی،
[ دوشنبه 12 شهریور 1397 ] [ 08:55 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic