مهدویت (اقدامات امام حسن عسکری در معرفی فرزندش به برخی از شیعیان 3 )

پاسخ گویی به سؤالات

آخرین ستاره درخشان آسمان امامت، در همان سال‌ های آغاز زندگی، به سؤالات شیعیان در موارد گوناگون، پاسخ‌های محكم و قانع كننده می‌داد و دلگرمی و آرامش خاطر آنان را فراهم می‌كرد. برای نمونه روایتی را به اختصار نقل می‌كنیم : 

سعد بن عبدالله قمی از بزرگان شیعه به همراه احمد بن اسحاق قمی وكیل امام حسن عسكری علیه السلام برای طرح سؤالات و دریافت پاسخ آن‌ ها به محضر امام یازدهم شرفیاب می‌شود. او جریان این دیدار را چنین نقل كرده است :

چون خواستم سؤال كنم، امام عسكری علیه السلام به فرزندش اشاره كرد و فرمود: «از نور چشمم سؤال كن!» در این هنگام كودك رو به من كرده فرمود: «هر چه می‌خواهی سؤال كن!... پرسیدم: مقصود از «كهیعص» (از حروف مقطعه قرآن ) چیست؟ فرمود: این حروف از خبرهای غیبی است. خداوند بنده (و پیامبر) خود زكریا را از آن آگاه ساخته و سپس آن را برای محمد صلی الله علیه و آله باز گفته است.  داستان از این قرار است كه زكریا علیه السلام از پروردگارش خواست تا نام‌های پنج تن (آل عبا) را به او بیاموزد. خداوند متعال جبرئیل علیه السلام را بر او فرو فرستاد و آن نام‌ها را به او یاد داد. زكریا چون نام‌های مقدس محمد صلی الله علیه و آله و علی و فاطمه و حسن علیهم السلام را بر زبان می‌آورد اندوه و گرفتاریش برطرف می‌شد و وقتی حسین علیه السلام را یاد می‌كرد، بغض گلویش را می‌گرفت و مبهوت می‌شد.

 روزی گفت: بارالها چرا وقتی آن چهار نفر را یاد می‌كنم از اندوه‌ها و نگرانی هایم راحت شده و دل آرام می‌شوم و چون حسین علیه السلام را به یاد می‌آورم، اشكم جاری و ناله ام بلند می‌شود؟!

خداوند او را از داستان حسین علیه السلام آگاه كرد و فرمود: «كهیعص» (رمز این داستان است). «كاف» رمز كربلا و «هاء» رمز هلاكت خاندان (او) و «یاء» كنایه از نام «یزید» كه جفاكننده نسبت به حسین علیه السلام است می‌باشد و «عین» اشاره به عطش و تشنگی او دارد و «صاد» نشانه صبر و استقامت امام حسین علیه السلام است ...

گفتم: ‌ای مولای من! چرا مردم از برگزیدن امام برای خود منع شده اند؟

فرمود : مقصود تو برگزیدن امام مصلح است یا امام مُفسد؟ گفتم: امام مصلح (كه جامعه را اصلاح كند). فرمود: با توجه به اینكه هیچكس از درون دیگری آگاه نیست كه به صلاح و درستی می‌اندیشد یا به فساد و تباهی، آیا احتمال ندارد كه برگزیده مردم، مُفسِد (و اهل تبهكاری) باشد؟ گفتم: آری، امكان دارد . فرمود: «علّت، همین است.

 و گفتنی است كه در ادامه روایت، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف علّت دیگری نیز بیان كرده‌اند و به سؤالات دیگر هم پاسخ فرموده‌اند كه برای رعایت اختصار از بیان آن‌ها خودداری شد .

نگین آفرینش (1) صفحة 59


موضوع: مهدویت، برچسب ها: مهدویت (اقدامات امام حسن عسکری در معرفی فرزندش به برخی از شیعیان 3 )،
[ پنجشنبه 11 دی 1393 ] [ 12:25 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic