پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی ( آیا مرد جوان می تواند به زن جوان تذکر دهد )

آیا یك مرد جوان مى تواند به یك زن جوان كه حجاب مناسبى دارد مرتبا تذكر دهد كه شما باید از چادر كه حجاب برتر است استفاده كنید؟

در قرآن كریم آمده است: و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها ولیضربن بخمرهن على جیوبهن

 و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ظاهر مى شود بر بیگانه آشكار نسازند و باید سینه و بردوش خود را بمقنعه بپوشانند.

در این آیه به زنها دستور داده شده است كه زینتهاى خویش را، بغیر از آنچه كه به طور طبیعى آشكار است از نا محرم بپوشانند و مقنعه اى تا روى سینه، سر كنند.

در آیه اى دیگر حضرت حق مى فرمایند: یا ایها النبى قل لازواجك و بناتك و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلا بیبهن ذلك ادنى ان یعرفن فلا یؤذین

اى پیامبر با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو كه خویشتن را بچادر فرو پوشند كه این كار براى اینكه آنها (بعفت و حریت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوس رانان) آزار نكشند براى آنها بهتر است.

مراجع تقلید با استناد به آیات و روایات، معتقدند كه زن باید به هر وسیله اى اندام خود را از دید نا محرم محفوظ كرده، حجم بدنش را بپوشاند.

لذا حجاب، منحصر در چادر و حتى مانتو نمى باشد بلكه هر لباسى كه غیر از وجه و كفین (دستها تا مچ و صورت) را بپوشاند و موجب تحریك و جلب توجه نا محرم نگردد كافى است ولى باید توجه داشت كه همان طور كه بقیه ى واجبات، داراى مراتبى مختلف مى باشد، حجاب نیز داراى مراتب متوسط، خوب و خوبتر است و چادر، حجاب برتر بانوان محسوب مى شود.

بنابراین بهتر است اطرافیان را نه بصورت آمرانه بلكه با لفظى توأم با مهر و محبت به سمت حجاب برتر، یعنى چادر تشویق كنیم و پس از ذكر محاسن و مزیتهاى چادر آنها را در انتخاب آزاد بگذاریم.

مقام معظم رهبرى در تأیید اینكه حجاب برتر چادر است مى فرمایند:

من مى گویم چادر، هم بهترین نوع حجاب است و هم یك نشانه ى ملى است كه هیچ منافاتى با هیچ نوع تحركى از زن ندارد،..... البته مى توان محجبه بود ولى چادر نداشت منتها همین جا هم باید آن مرز را پیدا كرد، عده اى از چادر فرار مى كنند به خاطر اینكه هجوم تبلیغاتى غرب، دامن گیرشان نشود..... تصور نكنید اگر ما فرضا چادر را كنار گذاشتیم آن مقنعه ى كذایى را..... درست كردیم دست از سر ما بر مى دارند. آنها به این چیزها قانع نیستند بلكه مى خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان را در اینجا مثل زمان شاه كه زن اصلا حجاب و پوشش نداشت عمل شود.

وظیفه ى ما روشنگرى و آگاهى دادن به قشر زنان، در خصوص داشتن حجابى مناسب است تصور مى كنم تذكر دادن مكرر به داشتن حجاب برتر، آنهم به كسى كه حجاب مناسبى دارد، نه تنها تأثیر مثبت نمى گذارد بلكه چه بسا موجبات دلزدگى و ترك حجاب مناسب را نیز فراهم كند.

البته اگر این آقاى جوان از محارم او نباشد، به هیچ وجه حق چنین تذكرى را ندارد چرا كه اینگونه تذكرات و ارتباطاتى كه دلیلى بر آن وجود ندارد، خود مى تواند زمینه اى براى ایجاد مفسده باشد

در صورتى كه فرد مذكور از كسانى باشد كه مسئول حفظ جامعه از فساد هستند (مانند ستاد امر به معروف و نهى از منكر و...) باز هم چنین حقى ندارد چون انتخاب نوع حجاب، امرى اختیارى است و ما حق نداریم افراد را ملزم به انتخاب نوعى خاص، از حجاب كنیم حتى اگر آن حجاب، حجاب برتر باشد. مهم اینست كه حجاب اسلامى رعایت شود نوع آن و رعایت بهتر و برتر حجاب، به انتخاب خود فرد بستگى دارد و اجبارى نیست.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های اخلاقی و عرفانی،
[ سه شنبه 26 خرداد 1394 ] [ 09:00 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic