آداب و سنن ( در زیور طلا و نقره پوشیدن و به زنان واطفال پوشانیدن )

در زیور طلا و نقره پوشیدن و به زنان واطفال پوشانیدن

در حدیث صحیح منقولستكه از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام پرسیدند كه آیا جایز است كه پسران نا بالغ را زیور و طلا بپوشانند فرمود كه حضرت امام زین العابدین علیه السلام زینت میفرمود زنان و اطفان خود را بزیور طلا ونقره و در حدیث صحیح دیگر از آنجناب پرسیدند در این باب فرمود كه پدرم امام محمد باقر علیه السلام زنان و فرزندان خود را زیور طلا و نقره میپوشانیدند .

در حدیث صحیح دیگر از آنحضرت پرسیدند از زیور كردن زنان بطلا و نقره فرمودند كه باكى نیست و در حدیث معتبر دیگر از آنجناب منقولستكه سرغلاف شمشیر حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم و دسته اش از نقره بود و در میان حلقه هاى نقره داشت و زره آنجناب سه حلقه نقره در پیش و دو حلقه در عقب داشت .

از حضرت رضا علیه السلام منقولستكه ذوالفقار را جبرئیل براى رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم از آسمان آورد و زیورش از نقره بود و در حدیث حسن از آنحضرت منقولستكه باكى نیست زیور كردن شمشیر بطلا و نقره و در حدیث دیگر فرمود كه زیور شمشیر حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم تمام از نقره بود دسته اش و سر دسته اش .  

در حدیث معتبر دیگر فرمود كه باكى نیست زینت كردن قرآنها و شمشیرها را بطلا و نقره وبسند موثق دیگر از حضرت امام محمد باقر علیه السلام منقولستكه همیشه زنان زیور میپوشیدند .

در حدیث معتبر از فضل بن یسار منقولستكه از حضرت امام جعفر علیه السلام پرسید از كرسى كه در آن طلا باشد آیا میتوان در خانه نگاه داشت حضرت فرمود اگر طلا باشد به و اگر آب طلا بر آن مالیده باشند باكى نیست .

در حدیث دیگر از آن حضرت منقولستكه سزاوار نیست زن خود را معطل بگذارد و زینت نكند اگر چه گردن بندى داشته باشد كه در گردن ببندد و سزاوار نیست كه دستش از خضاب خالى باشد اگر چه بمالیدن حنا باشد هر چند سالدار باشد .

در روایت معتبر وارد شده است كه جایز است دندانها را طلا بیكدیگر ببندد بدانكه در باب زیور طلا احوط و اولى آنستكه مردان اجتناب نمایند اگر چه در شمشیر و مصحف باشد .

حلیه المتقین صفحة 49

موضوع: آداب و سنن، برچسب ها: آداب و سنن،
[ جمعه 17 مرداد 1393 ] [ 10:16 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic