مهدویت (اقدامات امام حسن عسکری در معرفی فرزندش به برخی از شیعیان 4)

دریافت هدایای مادّی

یكی از برنامه‌های شیعیان، فرستادن هدایای مادّی و واجبات مالی برای امامان معصوم علیه السلام بوده است و آن بزرگواران پس از پذیرفتن آن ها، از نیازمندان جامعه رفع نیاز می‌كردند .
ابن اسحاق یكی از وكیل‌های امام حسن عسكری علیه السلام می گوید :

اموالی از شیعیان را به محضر امام یازدهم علیه السلام بردم تا به آن حضرت تقدیم كنم. در آن حال فرزند خردسال حضرت با چهره‌ای كه مانند ماه تمام می‌درخشید در كنار امام حضور داشت. امام عسكری علیه السلام رو به فرزند خود كرده فرمود: فرزندم هدایای شیعیان و دوستانت را باز كن!» كودك فرمود: «‌ای مولای من! آیا رواست دستِ پاك  خود را به هدایای ناپاك و اموال پلیدی كه حلال و حرام آن به یكدیگر آمیخته است دراز كنم؟!

امام عسكری علیه السلام فرمود:  ‌ای ابن اسحاق، آن چه در میان اینان است بیرون آور تا حلال و حرام آن را جدا كند!! پس اولین كیسه را بیرون آوردم. كودك گفت: «این كیسه از فلان شخص از فلان محله شهر قم است ( و نام او و نام محله اش را فرمود  كه در آن شصت و دو اشرفی است. چهل و پنج اشرفی از آن، بهای فروش زمین سنگلاخی است كه صاحبش آن را از پدر خود، ارث برده است و چهارده دینارِ آن بهای نه جامه است كه فروخته و سه دینارش وجه اجاره دكان‌ها است .

امام عسكری علیه السلام فرمود: فرزند عزیزم! راست گفتی. اكنون این مرد را راهنمایی كن كه كدام ( از این اموال حرام است؟!» كودك با دقت تمام، سكّه‌های حرام را مشخص كرد و علت حرام بودن آن‌ها را به روشنی بیان كرد!

سپس كیسه دیگری بیرون آوردم. آن كودك پس از بیان نام و نشان و محل سكونت صاحب آن، فرمود: در آن كیسه پنجاه اشرفی است كه دست زدن بدان برای ما روا نیست.» سپس علت ناپاكی آن اموال را یك به یك بیان كرد! آن گاه امام عسكری علیه السلام فرمود: پسر جانم راست گفتی!  سپس رو به احمد بن اسحاق كرد و فرمود: همه را به صاحبش برگردان یا سفارش كن كه آن‌ها را به صاحبانش برسانند و ما را نیازی به آن نیست ...

نگین آفرینش (1) صفحة 60

موضوع: مهدویت، برچسب ها: مهدویت (اقدامات امام حسن عسکری در معرفی فرزندش به برخی از شیعیان 4)،
[ پنجشنبه 11 دی 1393 ] [ 12:20 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات