پرسش و پاسخ های جنسی و زناشویی ( آیا براى ترك خودارضایى دارویى وجود دارد؟ )

آیا براى ترك خودارضایى دارویى وجود دارد؟ آیا مى شود براى ترك این عادت به پزشك مراجعه كرد؟

دارودرمانى در این مورد ممكن است ولى با عوارض بسیار همراه است توصیه ما این است كه این راهكارها را بكار بگیرید و بدانید كه به نتیجه خواهید رسید و از طرفى ازدواج بهترین راه حل است و باید در صدد ازدواج بر آیید و با این كار آسیبهاى این عمل كاهش پیدا مى كند

راه‏هاى عملى درمان:

1 نخستین گام براى درمان این عادت شوم، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیرى آن و دورى از یأس و ناامیدى است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونى نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به كارگیرى دقیق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماى كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كلیدى و محورى را ایفا مى‏ كند. درمان و چاره جویى باید منطبق بر خواست فرد باشد زیرا تا وقتى كه او نخواهد، مى‏ توان با قاطعیت گفت كه درمان نخواهد شد.

بنابراین بیمار اگر بخواهد، مى‏ تواند بر بیمارى اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالى است كه باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفایى و ثمردهى برسد به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنى و پرورش یافتنى است و راه پرورش و تقویت آن این است كه برخلاف میل خود، اندك اندك به مقابله با این عادت شوم برخیزد تا پس از مدتى لذت توانستن را بچشد.

2 تلاش براى تقویت اراده از گام‏هاى مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است ممكن است اراده انسان ضعیف شود ولى هیچ گاه از بین نمى‏رود. نشانه اینكه هنوز اراده باقى است، این است كه شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطى انجام نمى ‏دهد. براى تقویت اراده، راه‏هاى زیادى پیشنهاد شده كه از جمله آنها تلقین به خود است.

ویكتور پوشه- روان شناسِ فرانسوى- مى‏گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: «من به خوبى قادرم این عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار این عبارت ساده، اثر عجیبى در تقویت اراده و روحیه دارد.

پل ژاگو بر آن است كه: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است».

3 سعى شود شكم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.

4 از پوشیدن لباس‏هاى تنگ و چسبان اجتناب گردد.

5 از نگاه كردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریك كننده، خوددارى شود و شخص به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه كند.

6 از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى تحریك‏كننده و فكر كردن در این امور، دورى شود.

7 از خوردن مواد غذایى محرك، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاى پرچرب- اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا شود.

8 قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

9 از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).

10 هیچ‏گاه نباید به بدن عریان خود نگاه كرد.

11 از دست‏ورزى با اندام جنسى، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطى، نباید دست‏ورزى كرد

12 هرگز نباید به رو خوابید.

13 به منظور تخلیه انرژى- زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش كرد.

14 هیچ‏گاه نباید بیكار بود شخص باید براى اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و... پر كند.

15 هرگز در مكانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند.

16 هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسى واقع شد، باید بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به كارى سرگرم كند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت‏هاى جمعى (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسیار مفید است.

17 هفته‏اى یكى دو روز، روزه مستحبى مفید است و اگر شخص توان آن را ندارد، میزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهد و یا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.

18 از سخن گفتن ملایمت ‏آمیز، شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى كرده واز نرمى و لینت در كلام باید اجتناب ورزید.

19 هیچ‏گاه نباید با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى ماند (حتى براى آموزش و...).

20 قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فكر كند.

21 باید همیشه براى ذهن فكر خود محتواى مطلوب و موضوع مناسب داشت.

22 منشأ این مشكل، عدم پاسخ صحیح و مناسب به یكى از نیازهاى واقعى انسان است كه باید به طور طبیعى و صحیح (ازدواج) ارضا و تأمین شود. اما اگر به شكل صحیح تأمین نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نیز دامنگیر او مى‏شود. بنابراین در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، باید براى ازدواج اقدام كرد چرا كه بهترین راه حل ازدواج است.

23 از كردارهاى پیشین خود باید توبه كرد. خداوند توبه كاران را مى ‏بخشد. توبه و اطمینان از قبول توبه، بزرگ‏ترین عامل تقویت و دلگرمى براى آغاز حركتى نو است. گناه هر چه باشد، نباید احساس بى ‏ارزشى و نا امیدى به فرد دست دهد. بله گناه ناراحتى و عذاب وجدان دارد لكن به مفهوم پایان فرصت‏ها و انتهاى راه و نابودى نیست. كسى كه از صمیم دل رجوع كند و تصمیم قاطع بر جبران لغزش بگیرد، محبوب درگاه خداوند است: « إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ‏»

چه عاملى از این كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست مى‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گویى گناهى مرتكب نشده است. امام باقرعلیه السلام در این باره مى ‏فرماید: التائب من الذنب كمن لاذنب له «توبه كننده مانند كسى است كه اصلاً گناه نكرده است».

«توبه» یعنى شروع زندگى پاك و سازنده و حركت در نور و روشنایى. اگر شخص از گناه خویش مى‏ ترسد، باید از بالاترین گناه (یأس و نومیدى) بترسد.

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های جنسی و زناشویی، برچسب ها: پرسش و پاسخ های جنسی و زناشویی،
[ پنجشنبه 22 آبان 1393 ] [ 12:55 قبل از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic