پرسش و پاسخ های رستاخیز ( آزادی اموات در روز جمعه )

اینكه اموات در مواقعى مانند جمعه آزاد هستند آیا صحت دارد؟ چه افرادى این‏گونه مى‏ باشند و كیفیت آن چگونه است؟

براساس روایات و با توجه به ارتباط نسبى بدن برزخى با بدن مادى، ارواح انسان‏ها در برزخ، براساس منزلت و فضایلى كه در دنیا داشته‏ اند، امور دنیوى را درك كرده، حتى به خانواده خود سر مى ‏زنند و آنها را زیارت مى ‏كنند. این امر مى ‏تواند در هر زمانى و براى هر فردى باشد ولى روز جمعه مشخص ‏ترین زمانى است كه در روایات وجود دارد. در این باره، تنها به ذكر دو روایت بسنده مى ‏شود:

 1. اسحاق‏ بن عمار از امام كاظم‏ علیه السلام پرسید: آیا مؤمن خانواده خویش را زیارت مى ‏كند؟

فرمود: آرى. گفتم: چقدر؟ فرمود: بر حسب فضایلشان برخى از آنان هر روز و بعضى نیز هر سه روز، خانواده خود را زیارت مى‏ كنند. اسحاق بن عمار مى‏ گوید: در اثناى كلام حضرت، دریافتم كه فرمود: كمترین آنان هر جمعه (- (خانواده خود را زیارت مى ‏كنند)-). پس گفتم: در چه ساعتى؟ فرمود: هنگام زوال خورشید، یا مثل آن پس خداوند فرشته‏ اى را با او روانه مى‏ كند تا چیزهایى را به او نشان دهد كه شاد شود و از وى چیزهایى را بپوشاند كه او را غمگین مى‏ سازد.

 2. امام صادق‏ علیه السلام فرمود: «به درستى كه مؤمن خانواده خویش را زیارت مى ‏كند. پس آنچه را دوست دارد، مى‏بیند و آنچه را ناخوشایند دارد از او پوشیده مى‏ شود. به درستى كه كافر خانواده خویش را زیارت مى كند پس مى ‏بیند آنچه ناخوشایند او است و از او پوشیده مى شود آنچه را دوست دارد. امام‏ علیه السلام فرمود: پاره ‏اى از ایشان هر جمعه زیارت مى‏ كنند و پاره ‏اى بر حسب عمل خود زیارت مى‏ كنند»

مركز فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها

نرم افزار پرسمان 3

موضوع: پرسش و پاسخ های رستاخیز، برچسب ها: پرسش و پاسخ های رستاخیز،
[ دوشنبه 3 شهریور 1393 ] [ 09:21 بعد از ظهر ] [ ابراهیم قربانی نهرخلجی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic